Jakie są metody autoryzacji przelewów internetowych?

2014-12-18 16:58:00

Wraz z postępem techniki i rozwojem bankowości internetowej klienci banków mogą wykonywać przelewy internetowe wprost z domowego zacisza. Warto poznać metody autoryzacji takich transakcji.

Coraz częściej, aby dokonać płatności za energię czy wpłacić bieżące raty, zamiast udać się do banku, klienci sięgają po bankowość internetową. Tego rodzaju transakcje, dokonywane za pośrednictwem sieci, pozwalają nie tylko na uiszczenie płatności o dowolnej porze, ale również z dowolnego miejsca (ważny jest jedynie dostęp do Internetu). Z tego też powodu stają się one doskonałą alternatywą dla tradycyjnych przelewów dokonywanych w placówce banku lub ajencji. Płatność przez Internet pozwala również zaoszczędzić czas, którego nie trzeba tracić na oczekiwanie w długich kolejkach w banku. Aby jednak transakcje dokonywane za pomocą sieci i bankowości internetowej były w pełni bezpieczne, banki stosują różne metody autoryzacji przelewów internetowych.

Najpopularniejsze metody autoryzacji - SMS

Jednym z najpopularniejszych i najczęściej stosowanych metod autoryzacji przelewów internetowych są kody SMS. Z badań przeprowadzonych wśród klientów banków wynika, że to właśnie hasła podawane drogą SMS-ową są używane najczęściej w polskich bankach. Na czym polega tego rodzaju zabezpieczenie? W momencie zlecenia przelewu klient banku otrzyma, na zarejestrowany w banku swój numer telefonu komórkowego, kod SMS, który zobligowany jest wprowadzić w celu zatwierdzenia zlecenia płatniczego. To rozwiązanie zabezpieczające jest bardzo skuteczne, ponieważ podany poprzez SMS kod jest kodem jednorazowym, przypisanym do określonej transakcji. W przypadku autoryzacji przelewów poprzez SMS ważne jest, by w razie zgubienia lub kradzieży zarejestrowanego w banku telefonu niezwłocznie zgłosić ten fakt do banku.

Listy haseł jednorazowych

Obecnie autoryzacja przelewów internetowych poprzez SMS skutecznie eliminuje z rynku hasła jednorazowe, czyli listy haseł złożonych z kilku cyfr wydanych klientowi w wersji papierowej lub plastikowej. W przypadku dokonywania transakcji poprzez bankowość internetową, dla potwierdzenia zlecenia, dokonania przelewu lub złożenia innej dyspozycji, konieczne pozostaje wpisanie hasła wybranego z listy przez system. Dopiero po wpisaniu poprawnego ciągu cyfr bank zrealizuje transakcję. Niestety hasła jednorazowe, w przeciwieństwie do kodów przesyłanych poprzez SMS, są znacznie mniej bezpiecznymi rozwiązaniami.

Podpis elektroniczny/cyfrowy

Innym rodzajem autoryzacji zleceń płatniczych jest podpis elektroniczny. Jednak w tym przypadku zlecenia płatnicze mogą być dokonywane jedynie z komputera, na którym została zainstalowana specjalna aplikacja umożliwiająca wykonanie podpisu elektronicznego.

Renata Grochowska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam