Czy rencista dostanie kredyt w banku?

2014-12-23 10:11:16

O kredyty w polskich bankach mogą się ubiegać się zarówno osoby aktywne zawodowo, jak i emeryci i renciści. Sprawdź, czy szanse na pożyczkę są dla przedstawicieli poszczególnych grup takie same.

Emeryci i renciści są wdzięcznymi klientami dla banków, bowiem mają stałe świadczenia, które regularnie spływają na ich konta (lub są dostarczane przez listonosza). Banki chętnie udzielają im pożyczek. Renciści mogą jednak problemy z uzyskaniem kredytu, zależnie od czasu, na jaki renta jest przyznana.

Bank, rozpatrując wniosek kredytowy rencisty, sprawdza czas obowiązywania wypłaty świadczeń, które ten otrzymuje. Jeśli renta jest przyznana na czas nieoznaczony, rencista staje się mile widzianym w banku klientem ze stałym i pewnym dochodem. Co innego, jeśli świadczenie będzie obowiązywało w określonym czasie - po jego upłynięciu renta może być przez ZUS zawieszona lub odebrana. Z tego powodu banki udzielają pożyczek jedynie na okres obowiązywania renty, nawet jeśli jest ona przedłużana na ten sam okres od wielu lat.

Jeżeli emeryt czy rencista uzyska pożyczkę, to w razie zaniechania jej spłaty bank może bez większych utrudnień odebrać swoją należność z konta kredytobiorcy. Nie oznacza to oczywiście, że banki bezkrytycznie patrzą na rencistów i emerytów. Jeżeli tylko taka osoba nie będzie mieć zdolności kredytowej oraz pozytywnej historii kredytowej, pożyczki nie dostanie. Wiele zależy też od rodzaju otrzymywanej przez wnioskodawcę renty (np. za dochód nie są uznawane świadczenia pielęgnacyjne), a nawet rodzaju kredytu. Oczywiście, jeżeli jest to krótkoterminowy kredyt gotówkowy, szanse na jego uzyskanie przez rencistę są dużo większe – gorzej w przypadku kredytu hipotecznego. Kryteria są zbyt rygorystyczne, aby rencista mógł starać się o taki kredyt, chyba że jego dochody rzeczywiście są wysokie i ma odpowiednie zaplecze finansowe.

Większość banków bez dodatkowych wymagań (poza wspomnianymi powyżej) udziela kredytów rencistom i emerytom do 75 roku życia, ale można znaleźć banki, które chętnie pożyczą jeszcze starszym osobom. Generalnie jednak emerytom jest nieco łatwiej o kredyt. Mają stałe dochody, więc bank niewiele ryzykuje, udzielając im kredytów. Rencistom jest trudniej z uwagi na niestałość świadczeń (w większości przypadków). W każdym razie ofert kredytowych dla rencistów również w bankach nie brakuje, należy je tylko zlokalizować i porównać - najlepiej za pomocą porównywarki Comperia.pl.

Renata Grochowska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam