Jak wykonać przelew ekspresowy?

2015-01-02 14:40:09

Przelew ekspresowy to nowa metoda przesyłania pieniędzy, która wychodzi naprzeciw potrzebom klientów. Dzięki niej możliwe jest natychmiastowe przesłanie pieniędzy w sytuacjach tego wymagających.

Przelewy standardowe w tej chwili nie są już wystarczającą metodą przekazywania pieniędzy. Coraz więcej klientów potrzebuje możliwości zrealizowania przelewów ekspresowych. Jest to jak najbardziej zrozumiałe, jeśli zdamy sobie sprawę z występowania różnych niespodziewanych sytuacji, w których potrzebujemy wysłać lub odebrać pieniądze.

Przelew typu ekspresowego a przelew standardowy

Przelew ekspresowy różni się tym od przelewów standardowych, że pozwala na wysłanie pieniędzy do adresata nawet w ciągu 10 minut od realizacji operacji. Standardowe przelewy nie są realizowane w takim tempie. Oczywiście, jeśli wysyłamy pieniądze wewnątrz jednego banku to przelewy ekspresowe nie będą nam potrzebne, gdyż ich realizacja jest dosyć szybka. Jeśli przelew jest skierowany do innego banku to operacja może trwać nawet 3 dni. Wielu przedsiębiorców i klientów indywidualnych nie może sobie pozwolić na tak długi okres oczekiwania, dlatego przelewy ekspresowe - typu BlueCash czy Express ELIXIR - w ostatnim czasie cieszą się rosnącym powodzeniem.

Instrukcja obsługi

Przelew ekspresowy nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi operacjami poza wypełnieniem standardowego formularza przelewu i zaznaczenia opcji przesłania pieniędzy w systemie natychmiastowym. W zależności od tego, jak go realizujemy, trzeba zaznaczyć na naszym koncie internetowym lub w oddziale banku, że chcemy, aby dany przekaz pieniężny został dostarczony w trybie ekspresowym. Pozostałe czynności są takie same tzn. należy podać konto docelowe, kwotę oraz nasze dane jako nadawcy.

Koszty szybkich przelewów

W przypadku przelewów standardowych klienci banków często mogą korzystać z darmowych rozwiązań. W większości dotyczy to przelewów w tym samym banku, ale coraz częściej także przelewów na zewnątrz. W przypadku przelewów ekspresowych, z racji nietypowego charakteru usługi, należy liczyć się z dodatkową opłatą. Jest ona ustalana indywidualnie przez każdy bank lub operatora przelewów ekspresowych (będąc identyczna dla wszystkich lub większości banków) i często zależy od przelewanej jednorazowo kwoty. Dobrze jest więc porównać ten parametr przy różnych kontach i ofertach bankowych.

Ilona Maciejuk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam