Czy kredyt hipoteczny można przepisać na inną osobę?

2015-03-09 12:08:03

Kredyt hipoteczny łączy silniej niż sakrament - w tym powiedzeniu jest wiele racji. Rozwodów w Polsce coraz więcej, a wspólne kredyty na mieszkanie - zaciągane często na 20-30 lat) trzeba przecież nadal spłacać. Istnieje jednak możliwość przepisania zadłużenia na jednego z dotychczasowych współkredytobiorców.

Najczęściej do sytuacji przepisania kredytu hipotecznego na jedna osobę, podczas gdy umowa widnieje na dwóch lub więcej współkredytobiorców, dochodzi w przypadku rozstania lub rozwodu pary, która zaciągnęła wspólnie kredyt hipoteczny. Stanie się tak jednak dopiero, gdy kredytobiorcy zadbają o dopełnienie bankowych formalności. Samo orzeczenie sądu na temat rozwodu niczego nie zmienia w sytuacji kredytowej rozwodników. Bank wciąż będzie ich traktował, jako osoby solidarnie odpowiadające za spłatę wspólnego zobowiązania.

Sprawdź też: Co dzieje się z kredytem po rozwodzie?

Przepisanie kredytu na jedną osobę

By przepisać kredyt hipoteczny na jednego z małżonków po rozwodzie, potrzebna jest zgoda obydwu stron. Bank ponownie weryfikuje zdolność kredytową osoby, która ma stać się jedynym kredytobiorcą, i podejmuje decyzję w tej sprawie. Jeśli odłączenie jednego ze współmałżonków może według banku zagrozić dalszej spłacie kredytu, zgoda na zmianę warunków umowy nie zostanie udzielona.

Drugi współkredytobiorca

Ewentualnie można próbować dołączyć do kredytu innego współkredytobiorcę, np. zamiast żony - własnych rodziców. Mogą być też konieczne dodatkowe zabezpieczenia, poręczenie osoby trzeciej, wykupienie ubezpieczenia itp.

Sprawdź też: Kredyt refinansowy rozwiązaniem problemu wysokich rat?

Możesz refinansować

Istnieje również możliwość refinansowania kredytu w innym banku. Podczas tej operacji będzie można podpisać nową umowę kredytową już jedynie na jednego z dotychczasowych współkredytobiorców.

Ilona Maciejuk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam