Urwane lusterko - czy dostanę odszkodowanie z AC?

2014-12-31 18:05:17

AC, czyli autocasco, to jedno z droższych ubezpieczeń samochodowych. Właściciele nowych pojazdów często się decydują jednak na taką polisę, ponieważ pozwala ona uzyskać odszkodowanie w przypadku kradzieży, kolizji czy też wypadku spowodowanego z ich winy. Polisa AC chroni auto także w przypadkach wandalizmu ulicznego i gradobicia. Ale czy otrzymamy odszkodowanie z AC, gdy zostanie urwane lusterko?

Decydując się na polisę AC, często wykupujemy ją w tym samym towarzystwie ubezpieczeniowym, w którym posiadamy inne ubezpieczenie, np. OC lub polisę mieszkaniową. Czasem zaś szukamy oferty najtańszej na rynku, by płacić jak najniższą składkę. Jednak w tym przypadku nie powinniśmy sugerować się ceną, ponieważ może się okazać, że za niektóre szkody ubezpieczyciel nie wypłaci nam odszkodowania.

Wykupując autocasco, powinniśmy zwrócić uwagę na wkład własny, czyli franszyzę redukcyjną. Jest to kwota wyrażona procentowo lub kwotowo, do wysokości której w razie wypadku lub innego zdarzenia losowego nie dostaniemy odszkodowania.

Drugą ważną sprawą w polisie AC jest franszyza integralna, która, podobnie jak wkład własny, wpływa na wartość odszkodowania, a nawet na to, czy będzie ono w ogóle wypłacone. Jest to wartość określona w umowie, może być także procentowa lub kwotowa, do której odszkodowanie nie zostanie wypłacone.

Zapis w polisie AC o franszyzie integralnej do kwoty 500 złotych, w przypadku uszkodzenia lusterka spowoduje, że przy wycenie szkody na 400 złotych nie dostaniemy odszkodowania. Jeśli szkoda będzie wyższa niż określona kwota, wtedy otrzymamy pieniądze za wymianę lusterka.

Dodatkową sprawą, ważną przy wykupieniu polisy AC, jest amortyzacja. To bardzo droga klauzula, zwłaszcza w przypadku starszych samochodów. Gdy nie wykupimy tej opcji, możemy spodziewać się pomniejszenia wartości części wprost proporcjonalnie do wieku naszego pojazdu.

W sytuacji, gdy posiadamy polisę AC bez franszyzy integralnej i stracimy lusterko, wtedy niezależnie od tego, ile będzie kosztowało, ubezpieczycie pokryje wszystkie koszty. Jest to bardzo korzystne w przypadku nowych pojazdów, ponieważ oryginalne lusterka do takich aut są bardzo drogie. Mniej korzystna taka opcja wydaje się w przypadku pojazdów starszych lub z tańszymi lusterkami, ponieważ wypłacając nam odszkodowanie z polisy AC za taką szkodę, ubezpieczyciel zabierze nam zniżki za bezszkodową jazdę, co automatycznie wpłynie na wysokość składki ubezpieczeniowej. W związku z taką sytuacją, należy się zastanowić, co jest bardziej opłacalne dla właściciela samochodu: samodzielna wymiana uszkodzonego lusterka czy zgłoszenie tej szkody do ubezpieczyciela.

Ilona Maciejuk