Jak przebiega wykup samochodu z leasingu?

2014-12-02 13:17:30

Leasing jest popularną, zwłaszcza wśród przedsiębiorców, formą nabycia pojazdu do celów służbowych. Umowa leasingu operacyjnego pozwala korzystać z samochodu przez określony czas, w zamian za opłacanie comiesięcznych rat. Po zakończeniu kontraktu firma może wykupić pojazd za ustaloną wcześniej kwotę. Jak przebiega proces wykupu?

Leasing samochodu może być dużo korzystniejszy dla firm niż kredyt w banku. Przedsiębiorca użytkuje pojazd w ramach umowy, ale w praktyce nie jest jego właścicielem. Dodatkowo część kosztów leasingowych można odliczyć od podatku. Warto jednak wiedzieć, że pojazd użytkowany w ramach umowy leasingowej można wykupić od leasingodawcy również jako osoba prywatna.

Wykup samochodu na firmę

Samochód użytkowany przez firmę w ramach umowy leasingowej może być przez nią wykupiony do dalszej eksploatacji. W związku z zakupem auta przedsiębiorca otrzymuje fakturę VAT, która jest dokumentem potwierdzającym sprzedaż pojazdu. W sytuacji, gdy samochód zostaje w firmie w celu dalszego użytkowania, właściciel może odliczyć 60% podatku naliczonego od kwoty ujętej w fakturze VAT, w wysokości nie wyższej niż 6 000 zł. Przedsiębiorca ma możliwość także ujęcia wydanej kwoty na wykup samochodu w kosztach na zasadach amortyzacji. Dotyczy to nie tylko końcowego zakupu, ale także rat opłacanych przez okres umowy i opłat manipulacyjnych. Dodatkową zaletą wykupu pojazdu przez firmę jest także możliwość zaliczania do kosztów wydatków związanych z eksploatacją auta, bez ograniczeń kilometrowych.

Wykup samochodu przez osobę prywatną

Przedsiębiorca może zdecydować się także na wykup leasingowanego przez firmę pojazdu jako osoba prywatna. Wtedy nie może odliczyć podatku VAT wynikającego z umowy wykupu. Nie może także zaliczyć wydatków poniesionych na zakup auta w koszty uzyskania przychodu.

Sprawdź też: Wszystko o kupowaniu aut poleasingowych

W sytuacji, gdy przedsiębiorca wykupił prywatnie pojazd, ale chce go dalej użytkować w firmie, musi prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu. Dzięki takiemu zestawieniu, właściciel będzie mógł wydatki związane z pojazdem zaliczyć do kosztów do przysługującego mu limitu.

Bardziej opłaca się wykupić leasingowany pojazd na firmę, ponieważ taka opcja przynosi więcej korzyści, tym bardziej, jeśli nadal mamy zamiar użytkować auto w działalności gospodarczej. 

Emilia Kasińska