Czy ubezpieczać kartę kredytową od kradzieży?

2014-12-04 14:54:04

Karty kredytowe ułatwiają codzienne funkcjonowanie i pozwalają robić zakupy bez gotówki w portfelu. Jednak może się zdarzyć, że zostaną utracone. Dlatego coraz więcej osób ubezpiecza swoją kartę kredytową od kradzieży. Czy to się opłaca?

Karty kredytowe to wygodny sposób na tani pieniądz, jeśli tylko przestrzega się spłacania zadłużenia w okresie bezodsetkowym. Posiadanie karty kredytowej pozwala korzystać ze środków oferowanych przez bank w ramach ustalonego limitu kredytowego. Jest to kredyt, który możemy wykorzystać na różne cele, np. na zakupy.

Jeśli chcemy nie ponosić kosztów odsetek od zadłużenia, na oddanie pieniędzy mamy miesiąc + zwykle od 20 do 30 dni dodatkowego okresu bezodsetkowego. Oczywiście, za pomocą karty możemy także wypłacać pieniądze z bankomatu oraz dokonywać z niej przelewów, ale operacje te zazwyczaj wiążą się już z opłatami od pojedynczych transakcji i przeważnie nie podlegają zasadzie bezodsetkowej spłaty.

Kradzież karty

Kradzież portfela to zawsze przykra niespodzianka. Tracimy nie tylko posiadaną przy sobie gotówkę, dokumenty, ale także karty płatnicze - w tym kredytowe. Ważne, żeby nie stracić w takiej sytuacji zimnej krwi.

Gdy zorientujemy się, że padliśmy ofiarą złodzieja, należy jak najszybciej skontaktować się z bankiem, by zastrzec straconą kartę. Od momentu zastrzeżenia jej nie odpowiadamy finansowo za transakcje przeprowadzone z jej użyciem. Czas w tym przypadku ma ogromne znaczenie, ponieważ złodziej może wydać środki znajdujące się na naszej karcie, zanim zdążymy o tym powiadomić bank.

Prawo chroni użytkownika karty także przed jej zastrzeżeniem. Odpowie on finansowo jedynie za nieuprawnione transakcje dokonane kartą do kwoty równowartej 150 euro lub 50 euro w przypadku transakcji zbliżeniowych.

Ubezpieczenie karty

Banki, oferując karty kredytowe, proponują swoim klientom ubezpieczenie na wypadek jej kradzieży. Polisa taka chroni kartę przed nieuprawnionym jej użyciem, bez względu na sumę dokonanych przez złodzieja transakcji. Ochrona obejmuje także karty, które zostały skopiowane za pomocą skimmingu. Możemy również zdecydować się na ubezpieczenie gotówki wypłaconej z bankomatu przy pomocy skradzionej karty.

Bank BPH, na przykład, oferuje w pakiecie „Bezpieczny portfel” zwrot wszystkich pobranych środków ze skradzionej karty, wraz z wypłaconą gotówką w bankomacie, a także zwraca koszty wydania nowej karty i dokumentów osobistych.

Ubezpieczenie karty kredytowej od kradzieży, pomimo że jest dla jej posiadacza dodatkowym kosztem, pozwala mu spać spokojnie w przypadku utraty tego środka płatniczego. Koszt polisy sięga zwykle 5-10 zł miesięcznie.

Coraz więcej osób decyduje się na takie ubezpieczenie karty kredytowej. Jest to spowodowane z jednej strony rosnącą świadomością zagrożeń, a z drugiej coraz bardziej przystępną cena takiego ubezpieczenia.  

Marzena Kazbieruk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam