Oszczędzanie wcale nie musi być trudne!

2014-12-03 11:50:37

Wiele osób chciałoby oszczędzać, ale nie może znaleźć w sobie dość dyscypliny. Jednak oszczędzanie wcale nie musi być trudne. Trzeba tylko wiedzieć, jak do tego podejść.

Największy problem z oszczędzaniem stanowi… samo oszczędzanie, a właściwie brak konkretnego celu, w jakim odkładamy nadwyżki finansowe. Bardzo trudno gromadzić pieniądze, gdy nie wiemy, dlaczego to robimy. Nie znając powodu, dla jakiego zbieramy środki, nie wiemy, ile powinnyśmy zaoszczędzić i do kiedy. Gdy nasze oszczędzanie pełne jest takich niewiadomych, na pewno się nie powiedzie. To właśnie cel nas mobilizuje, nie jakiś mglisty, ale konkretny - dokładnie określony.

Gdy już mamy fundament oszczędzania, czyli jasny cel, trzeba narzucić sobie samemu zasady, jakich będziemy przestrzegali. Dobrym rozwiązaniem jest odkładanie pieniędzy zaraz po wpływie wynagrodzenia. Dlaczego? Im dalej od tego punktu, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że odłożymy określoną miesięczną kwotę. Wtedy zazwyczaj pojawiają się myśli, że może lepiej wpłacimy gotówkę za miesiąc albo że w tym miesiącu jest nam niezbędna itp. Gdy odłożymy pieniądze zaraz po wypłacie, będziemy musieli nauczyć się dysponować kwotą, która nam pozostała. Trzeba to robić konsekwentnie.

Podobnie z wypłacaniem pieniędzy. Nie wolno nam tego robić, aż do momentu osiągnięcia założonego celu.

Oczywiście, nie chodzi o to, żeby przeznaczyć na oszczędności dużą sumę, a potem mieć problem z zapłaceniem rachunków. Należy tak wyliczyć comiesięczną kwotę, żeby nie zrujnowała naszego domowego budżetu. Czasami trzeba będzie wcześniej dokonać racjonalizacji wydatków, np. zmienić dostawcę Internetu na tańszego, ograniczyć rachunki za telefon, robić zakupy z listą itp.

Niestety, każde oszczędzanie, prędzej czy później, musi doświadczyć kryzysu. Na pewno pojawi się taka chwila, gdy uznamy, że odkładanie przez nas pieniędzy nie ma sensu. Wtedy istnieje duże niebezpieczeństwo, że nasz plan może lec w gruzach. Wpłacanie pieniędzy na odległy cel może być trudne, a nawet frustrujące. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest zlecenie stałe na rachunku osobistym, które regularnie będzie zasilało kapitał naszych oszczędności i pozwoli uniknąć samodzielnego wydawania pieniędzy, a tym samym każdorazowego rozważania, czy oszczędzanie ma cel.

Jednym z ważniejszych elementów naszego oszczędnościowego planu jest wybór produktu oszczędnościowego. Najpopularniejsze w Polsce to konto oszczędnościowe i lokata terminowa. Każda z tych form ma swoje zalety i wady, dlatego lepiej kierować się własnymi możliwościami finansowymi i ogólną sytuacją osobistą niż modą. Dla tych, którzy chcą oszczędzać przez kilkanaście lat, korzystne będą również oferty towarzystw funduszy inwestycyjnych.

Renata Grochowska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam