Czym jest kredyt pod dotacje unijne?

2014-11-28 16:06:12

Gdyby nie fundusze unijne, przedsiębiorcy mieliby o wiele większy problem z utrzymaniem na rynku swoich firm. Prowadzący działalność gospodarczą powinni wiedzieć, czym są kredyty pod dotacje unijne.

Założenie i późniejsze prowadzenie przedsiębiorstwa jest nie lada wyzwaniem. Nie każdy sobie z tym radzi. Nie wszyscy mają pomysł na własny biznes. Niektórzy traktują założenie własnej działalności gospodarczej jako krótkoterminowe samozatrudnienie, często ze wsparciem urzędów pracy – z nadzieją, że później „jakoś się uda”, a firma się rozkręci. Z takim podejściem mało komu się udaje: własny biznes sam się nie rozkręci. Decyzja powinna być przemyślana. Już na starcie początkujący przedsiębiorca powinien wiedzieć, skąd wziąć środki finansowe.

Wielu firmom pomaga skorzystanie z dotacji unijnych, które wspomagają polską przedsiębiorczość. Dlaczego jest tyle programów wspierających polskie firmy? Przedsiębiorczość to rozwój technologiczny, to główny element rozwoju społeczno-gospodarczego kraju oraz bardzo istotny czynnik osiągnięcia konkurencyjności gospodarczej. Wszelkie działania pomocowe na rzecz polskich firm przyczyniają się do podnoszenia tej konkurencyjności. Tym wszystkim działaniom towarzyszą kredyty bankowe ze wsparciem unijnym, a także programy unijne. Aby zakwalifikować się do takiego wsparcia, należy mieć bardzo dobrze napisany projekt. Musi on zawierać perspektywy rozwoju firmy oraz konkretną prognozę dochodów. Nie należy zapominać, że z takiego wsparcia należy się również rozliczyć. Przedsiębiorca musi dostosować się do wymagań unijnych, a także rozliczyć się na warunkach unijnych.

Kredyty inwestycyjne ze wsparciem unijnym kierowane są do firm, których właściciele mają pomysł na biznes i chcą realizować swoje projekty w oparciu o fundusze unijne. W końcu z dotacji unijnej są pokrywane tylko koszty kwalifikowane danego projektu, a firmom brakuje środków na opłacenie pozostałych kosztów projektu. Ponadto często dotacje unijne są udzielane na zasadach refundacji, najpierw firma sama musi zainwestować swoje środki. Jeśli ich nie ma, z pomocą przychodzą właśnie kredyty inwestycyjne pod dotacje unijne. Warunki takich kredytów są zbliżone do "standardowych" kredytów inwestycyjnych.

Renata Grochowska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam