Jak porównywać rachunki osobiste?

2014-11-28 12:25:46

Masz problem z wybraniem najbardziej atrakcyjnej oferty dotyczącej konta osobistego? Skorzystaj z porównywarki kont osobistych. 

Każdy wcześniej czy później stanie przed wyborem najlepszego i najwygodniejszego konta osobistego. Praktycznie każdy pracodawca przelewa wynagrodzenie za pracę wprost na rachunek swojego pracownika, tak więc jeżeli do tej chwili ktoś nie posiadał żadnego konta, a rozpoczyna pierwszą pracę, powinien liczyć się z tym, że będzie zobowiązany otworzyć konto osobiste.

Obecnie banki prześcigają się między sobą w rozmaitych promocjach, bonusach oraz innych zachętach, mających na celu skusić potencjalnego klienta do założenia rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego w danym banku. Niestety, przeciętny Kowalski bardzo rzadko orientuje się w aktualnych promocjach dotyczących na przykład „kont za zero złotych”.

Jednakże w dobie powszechnego dostępu do Internetu nic nie stoi na przeszkodzie, aby skorzystać np. z coraz bardziej popularnych i wygodnych porównywarek internetowych. Tego typu porównywarkę internetową kont osobistych można znaleźć w serwisie Comperia.pl, który w bardzo przejrzysty i czytelny sposób przedstawia oferty dotyczące kont osobistych wszystkich polskich banków.

Jak wziąć się do porównywania ofert rachunków osobistych, na co zwracać szczególną uwagę? Oczywiście kluczowe są koszty. Te podstawowe to miesięczne opłaty za prowadzenie konta oraz użytkowanie karty debetowej do niego. Nie ma co przepłacać za konto, należy szukać tych najtańszych ofert. Kryje się tu jednak pewien haczyk - banki bardzo chętnie uzależniają wysokość wspomnianych opłat (albo w ogóle fakt ich pobrania) od aktywności klienta, czyli liczby lub wartości transakcji dokonanych kartą, ewentualnie poziomu wpływów miesięcznych na konto. Szukać należy więc ofert, które takich obostrzeń nie mają, albo ich spełnienie nie będzie stanowiło dla klienta problemy.

W ogóle ważne jest przeanalizowanie swoich potrzeb, i dobór rachunku odpowiedniego do nich. Jeśli często będzie się korzystało z bankomatów, warto wybrać konto oferujące wypłaty ze wszystkich maszyn w Polsce za darmo. Jeśli będziemy korzystać z konta w oddziale a nie w Internecie, nie ulegajmy namowom bankowca, iż wszystkie przelewy w Internecie są darmowe, ale dopytajmy, jaki jest koszt ich wykonania w placówce. Jeśli z kolei jesteśmy mobilni i otwarci na nowości technologiczne, może warto wybrać ofertę banku, który udostępnił stosowną aplikację mobilną? Takich parametrów wyboru jest wiele, ale określenie ich jest kluczowe przy porównywaniu rachunków osobistych.

Tomasz Słupczyński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam