Czy dostanę od razu limit w koncie osobistym?

2015-01-02 14:35:05

Limit kredytowy w koncie osobistym to efektywny sposób na pożyczanie pieniędzy. Czy jednak można go otrzymać z chwilą otwarcia konta w danym banku?

Konta z limitami kredytowymi banki oferują swoim klientom po to, aby pomagać i ułatwiać pożyczanie pieniędzy w trudnych sytuacjach. Trzeba jednak pamiętać, że takie konto to rozwiązanie obłożone pewnymi wymaganiami.

Jak działa konto z limitem?

Konto z limitem debetowym działa w prosty sposób. Ogólnie ujmując, jest ono zwykłym rachunkiem osobistym, na którym można przechowywać pieniądze i z którego można realizować takie operacje jak przelewy czy stałe zlecenia zapłaty. Dodatkową funkcją takiego konta jest jednak to, że umożliwia ono pożyczanie kwot do limitu ustalonego w umowie o kredyt odnawialny, limit w koncie czy dopuszczalne saldo debetowe. Właściciel konta może w ciągu miesiąca pożyczyć od banku określoną kwotę. Oczywiście taki limit należy spłacić w określonym czasie - przynajmniej w kwocie minimalnej (w zależności od warunków umowy). Pożyczka ta nie jest jednak darmowa, ale obłożona odsetkami.

Kiedy można liczyć na limit?

Osoby, które chciałyby korzystać z konta z debetem czy limitem kredytowym często zastanawiają się, po jakim czasie od jego otwarcia możliwe jest korzystanie z pożyczki. Większość banków czeka najpierw na wpływy na konto (np. w postaci wypłaty) i dopiero po pewnym czasie (po wpłynięciu określonej sumy środków) decyduje się na przyznanie limitu. Zwykle limit przyznawany jest po upływie 3-6 miesięcy. Przyznanie limitu wiąże się, tak jak w przypadku innych produktów kredytowych, ze sprawdzeniem aktualnej sytuacji finansowej i ocenieniem wiarygodności klientów. Nie może zostać pominięta ocena zdolności kredytowej. Niektóre banki umożliwiają zawnioskowanie o kredyt w koncie już w momencie zakładania rachunku, ale wówczas zwykle potrzebne jest udokumentowanie dochodów, np. w postaci zaświadczenia o zarobkach od pracodawcy.

Warto poczekać

Konto z limitem kredytowym jest rozwiązaniem wielce wygodnym. W praktyce jednak, aby móc skorzystać z opcji debetu miesięcznego, konsument musi wykazać, że jest wiarygodnym klientem. Limit w większości banków zostanie mu przyznany dopiero po pewnym czasie. Warto jednak poczekać, ponieważ możliwość pożyczania pieniędzy szybko i bez skomplikowanych formalności będzie solidnym zabezpieczeniem w sytuacji kryzysowej.

Emilia Kasińska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam