Wypadek podczas leasingu - co robić?

2015-02-16 18:03:41

Każdy użytkownik leasingowanego samochodu narażony jest - tak jak i inni kierowcy - na kolizje czy wypadki drogowe. Co zrobić w sytuacji, kiedy ta przykrość spotkała właśnie nas?

Leasingowane pojazdy są w takim samym stopniu narażone na wypadki częściowe lub całkowite, jak każdy inny samochód. Z racji warunków umowy leasingowej możemy być jednak pewni, że konsekwencje takiego zdarzenia będą znacznie różniły się od tego, co działoby się w przypadku naszego prywatnego auta.

Ubezpieczenie leasingowanego samochodu

Pierwszą kwestią, o której bezwzględnie musimy pomyśleć, leasingując auto, będzie wykupienie odpowiedniego ubezpieczenia, najlepiej pakietu OC i AC. Zazwyczaj obowiązek taki narzuca na nas leasingodawca, jednak może też zdarzyć się, że będzie to tylko i wyłącznie kwestią naszej woli.

Leasingowany samochód możemy ubezpieczyć samodzielnie, jednak rozsądniejszym rozwiązaniem wydaje się być skorzystanie z pomocy samej firmy leasingowej, która z pewnością ma podpisaną umowę z towarzystwem ubezpieczeniowym, z którego usług regularnie korzysta. Dzięki temu możliwe jest wynegocjowanie znacznie niższych stawek polisy, niż miałoby to miejsce w przypadku naszych prywatnych rozmów z ubezpieczycielem.

Konsekwencje wypadku

Jeśli już posiadamy odpowiednie ubezpieczenie, możemy czuć się znacznie pewniej i bezpieczniej, tym bardziej że cały czas musimy mieć świadomość, że leasingowany samochód nie jest naszą własnością. Jeśli dojdzie do wypadku, to właśnie my będziemy musieli pokryć wszelkie koszty naprawy, więc pomoc ubezpieczyciela jest w takich sytuacjach bezcenna. Warto więc zadbać o możliwie pełen zakres ochrony, a w razie wypadku, o pełną współpracę z ubezpieczycielem.

Gdy samochód ulegnie kasacji

Nieco inaczej będzie wyglądała sytuacja, gdy dany pojazd ulegnie kasacji. Wtedy będziemy zobowiązani do zwrócenia go leasingodawcy, ale też do wypełnienia pozostałych warunków umowy, czyli do opłacenia pozostałych rat - zazwyczaj jednorazowo. Wszelkie warunki będą jednak opisane w umowie, której należy się dokładnie przyjrzeć. Reguluje ona też postępowanie w przypadku napraw (zakres warsztatów, z jakich możemy korzystać) czy kwestie związane z ochroną ubezpieczyciela.

Ilona Maciejuk