Jak korzystać z karty zbliżeniowej?

2014-11-25 13:20:02

Coraz częściej zamiast płacenia gotówką w sklepie, kinie czy na stacji benzynowej decydujemy się na transakcje bezgotówkowe, czyli płatności przy użyciu kart płatniczych, w tym karty zbliżeniowej. Jak z niej korzystać?

Każdy posiadacz konta bankowego staje się często z automatu posiadaczem karty płatniczej. To dzięki niej może swobodnie zarządzać swoimi środkami zgromadzonymi na rachunku osobistym, wypłacać gotówkę z bankomatu, a także płacić nią za zakupy. Jakiś czas temu poza standardową kartą płatniczą na PIN pojawiły się również karty zbliżeniowe. Ich obsługa jest znacznie prostsza niż w przypadku kart standardowych. Czy jest za to równie bezpieczna?

Karty zbliżeniowe - czym są?

Karty zbliżeniowe z powodzeniem są używane nie tylko w sferze bankowości, ale także jako legitymacje szkolne i studenckie, karty komunikacji miejskiej, a także jako przepustki. W przypadku kart stosowanych w polskiej bankowości karta zbliżeniowa, czyli elektroniczna, plastikowa karta płatnicza, na dobrą sprawę w niczym nie odbiega wyglądem od zwyczajnej karty na PIN, stosowanej dotychczas. W przypadku karty zbliżeniowej jej wyznacznikiem są wbudowane dodatkowo elementy, takie jak: niewielki mikroprocesor, antena i pamięć. Wspomniana karta działa na zasadzie łączności z terminalem za pośrednictwem mikroanteny. Dzięki temu transakcje płatnicze można przeprowadzić bez konieczności wprowadzania karty do czytnika kart, a także bez wpisywania kodu PIN.

Jak dokonać płatności kartą zbliżeniową?

Kiedy zamierzamy zapłacić za zakupy kartą zbliżeniową, przede wszystkim powinniśmy poinformować o tym kasjerkę lub sprzedawcę; chyba że wcześniej zostaniemy już zapytani o rodzaj karty, jaką zamierzamy zapłacić za zrealizowaną transakcję. Wówczas sprzedawca wprowadzi kwotę realizowanej przez nas transakcji do terminala płatniczego, prosząc jednocześnie, kiedy już kwota ukaże się na wyświetlaczu urządzenia, o przybliżenie do niego naszej karty zbliżeniowej na odległość około 4 cm. W przypadku prawidłowej realizacji transakcji, usłyszymy charakterystyczny dźwięk.

Wady i zalety karty zbliżeniowej

Karty zbliżeniowe, jak już wspomnieliśmy, posiadają wiele zalet. Przede wszystkim bowiem skróceniu ulega czas transakcji (zwłaszcza, jeśli opiewa na kwotę poniżej 50 zł - wówczas nie musimy wpisywać kodu PIN). Po drugie, karty zbliżeniowe nie ulegają przetarciom i zniszczeniom tak łatwo, jak zwykłe karty płatnicze działające przy użyciu terminali płatniczych.

Tomasz Słupczyński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam