Czy warto mieć kilka kont bankowych?

2014-12-18 14:56:39

Klienci banków coraz częściej decydują się na posiadanie kilku rachunków osobistych w różnych instytucjach. Czy warto w ten sposób rozdzielać swoje pieniądze?

Oferta rynku usług finansowych jest tak rozległa, że praktycznie codziennie zalewani jesteśmy przez liczne banki ciekawymi i atrakcyjnymi ofertami kont osobistych. Niskie, a nawet zerowe koszty prowadzenia rachunku, bezpłatny dostęp do internetowego konta czy darmowe przelewy – wszystkie te propozycje sprawiają, że rozważamy możliwość prowadzenia kilku różnych kont bankowych. Czy rzeczywiście z korzyścią dla nas samych, czy też są to tylko niepotrzebne, dodatkowe koszty?

Kilka kont bankowych – korzyści

Wydaje się, że posiadanie kilku kont ma więcej wad niż korzyści, jednak od zalet tego rodzaju inwestycji zaczniemy. Zgodnie z poradami doświadczonych finansistów warto posiadać kilka ROR-ów, które dają nam możliwość operowania naszymi finansami na kilka sposobów.

Co ważne: kiedy nasze finanse ulokowane są w kilku konkurencyjnych bankach, w razie awarii systemów bankowych (jak to miało miejsce niedawno w przypadku jednego z największych polskich banków) nie zostajemy na lodzie. Zamiast zamartwiać się, w jaki sposób przetrwać finansowo trudny okres, sięgamy po środki ulokowane na innym rachunku.

Przechowywanie pieniędzy na kilku kontach może być również przydatne w sytuacji, kiedy karta płatnicza do jednego z kont okaże się nieważna. Posiadanie kilku rachunków z wydanymi do nich kartami płatniczymi staje się rozwiązaniem ratującym z opresji.

Kilka kont bankowych – wady

Posiadanie kilku kont bankowych ma jednak również wady. Po pierwsze klient musi zapamiętać kilka kodów PIN, co bywa trudne i w przypadku jednego konta. Po drugie prowadzenie kilku kont może generować dodatkowe koszty, bowiem przy prowadzeniu każdego z nich zobligowani jesteśmy cz esto do uregulowania comiesięcznych opłat z tym związanych (także za obsługę karty płatniczej wydanej do konta). Co prawda, kiedy zakładamy konto osobiste, najczęściej jesteśmy zwolnieni z opłat, jednak wraz z końcem okresu promocyjnego niezbędne będzie już ich regulowanie. Problem ten staje się nieaktualny w momencie, gdy korzystamy z rachunków całkowicie bezpłatnych. Niestety, jeśli posiadamy kilka kont, na których ulokowane są nasze środki, łatwo się pogubić co do rachunków i kwot, jakie na nich składamy.

Emilia Kasińska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam