Jak korzystać z karty przedpłaconej?

2014-12-05 14:29:00

Karta przedpłacona zapewnia bezpieczeństwo i wygodę w płaceniu za towary i usługi. Zamiast zabierać ze sobą gotówkę czy kartę kredytową, lepiej zaopatrzyć się w kartę pre-paid. Sprawdźmy, jak z niej korzystać.

Karty przedpłacone to doskonałe rozwiązanie dla osób, które nie chcą nosić ze sobą gotówki, ani ryzykować, że ktoś im ukradnie kartę płatniczą. Plastiki pre-paid wystarczy zasilić odpowiednią kwotą. To doskonałe narzędzie do płacenie na wakacjach. Gdy wysyłamy dziecko na wycieczkę lub na kolonię, lepiej zaopatrzyć je w taką kartę. Nie trzeba się bać, że zgubi pieniądze, a w razie potrzeby można błyskawicznie doładować kartę dodatkową kwotą.

Zasady działania karty przedpłaconych

Karty pre-paid kojarzą się przede wszystkim z telefonami komórkowymi. Okazuje się jednak, że mają szersze zastosowanie, a mechanizm ich działania jest podobny: doładowywanie konta - korzystanie ze środków - ponowne ładowanie.

Co ciekawe, wcale nie musimy posiadać konta w danym banku, żeby otrzymać od niego kartę przedpłaconą. Wraz z taką kartą otrzymujemy powiązane z nią konto. To właśnie na ten rachunek wpłacamy środki i z niego wypłacamy, używając karty pre-paid. Dodatkowo mamy dostęp do zestawienia wszystkich operacji wykonanych za pomocą tej karty. Możemy przeanalizować nie tylko nasze wydatki, ale również wydatki dziecka, które wyjedzie z plastikiem na wakacje.

Posiadanie karty jest zawsze bezpieczniejsze, niż posiadanie przy sobie gotówki. Mało prawdopodobne, żeby złodziej wszedł również w posiadanie numeru PIN do karty. W przypadku karty przedpłaconej ryzykujemy, że stracimy kwotę, którą zasililiśmy konto.

Gdzie zdobyć kartę przedpłaconą

Wielu specjalistów z optymizmem patrzy na rozwój kart przedpłaconych i na ich rosnącą popularność w Polsce. Trudno to jednak odnieść do oferty banków, z których tylko kilka proponuje karty pre-paid. Dostaniemy taki produkt m.in. w bankach: Pekao, BNP Paribas, Banku Zachodni WBK, Banku Millenium i ING Banku Śląskim.

Za wydanie takiej karty zapłacimy w granicach 15 zł. Czasami banki obciążają posiadacza karty dodatkową opłatą, gdy nie wykona w danym miesiącu żadnej operacji kartą. Może być również problem z darmowym wypłacaniem gotówki z bankomatów, ponieważ często banki ograniczają taką możliwość do urządzeń będących ich własnością.

 

Tomasz Słupczyński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam