Jak otrzymać dodatkową kartę do konta osobistego?

2014-11-28 12:11:45

W jaki sposób i kiedy można otrzymać dodatkową kartę do konta osobistego? 

W dobie powszechnego dostępu do płatności elektronicznych niemal każdy posiada indywidualny rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy oraz dołączoną do niego kartę płatniczą. Jednakże czasem się zdarza, że jedna karta do rachunku to zbyt mało, ponieważ jej właściciel chce, aby z konta korzystało jego dziecko lub współmałżonek. Czy wówczas ma szansę na uzyskanie dodatkowej karty?

Można się starać o wydanie dodatkowej karty, jednak należy liczyć się z tym, iż będą się one między sobą różniły. Choć karty będą wydane do tego samego rachunku, to ich uprawnienia będą inne. Dzieje się tak ze względu na to, że właściciel konta ma większe uprawnienia od osoby, która jest użytkownikiem. Dlatego też właściciel konta może wnioskować w banku o wydanie dodatkowej karty płatniczej, gdzie posiadaczem może stać się zarówno współmałżonek, dziecko, ale również i osoba zupełnie z nim niespokrewniona.

Wniosek o dodatkową kartę do konta można złożyć w dowolnym terminie, w chwili założenia konta, poprzez dokonanie dodatkowej dyspozycji w banku. Z reguły placówki bankowe są zadowolone, gdy klienci korzystają z kart płatniczych, więc nie utrudniają im tej formy płatności i nie ograniczają w żaden sposób możliwości wydawania dodatkowych kart do konta.

Warto pamiętać, że osoba posiadająca dodatkową kartę płatniczą może korzystać z wszelkich ulg i rabatów, jak właściciel konta. Nie może jednak zmieniać limitów transakcji na koncie ani wnioskować w banku o wydanie następnej karty płatniczej. Występując z wnioskiem o wydanie dodatkowej karty do konta, trzeba pamiętać o pełnej odpowiedzialności za wszystkie działania podejmowane przez osoby, którym właściciel rachunku udostępnia kartę dedykowaną do niego. 

Uwaga - często wydanie dodatkowej karty do rachunku jest płatne, podobnie jej miesięczna obsługa.

Tomasz Słupczyński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam