Czy kartą kredytową można płacić przez Internet?

2014-12-15 10:52:10

Nie każdą kartą płatniczą zapłacisz za zakupy online. Sprawdź, jakimi typami kart można dokonywać płatności za zakupy w Internecie.

Dostęp do Internetu i komputerów jest już w Polsce powszechny. Bez większego problemu można dokonywać zakupów, nie wychodząc z domu, płacić za nie wygodnie, siedząc we własnym fotelu - wszystko przy pomocy karty debetowej lub kredytowej. W ten sposób, posługując się kartą płatniczą, można uregulować płatności za zakupy online, za wylicytowane przedmioty na aukcjach internetowych, nawet za zakłady bukmacherskie.

Na co dzień jako standard funkcjonuje płacenie kartami kredytowymi lub debetowymi zarówno za zatankowane paliwo na stacji benzynowej, jak i leki w aptece, zakupy w osiedlowym sklepie spożywczym lub hipermarkecie. W obiegu są też karty, przy pomocy których można płacić przez Internet. Aby tego dokonać, wystarczy w formularzu do płatności podać wymagane dane, zapisane na samej karcie płatniczej.

Do dokonywania płatności elektronicznych potrzebna jest karta, która najczęściej jest wypukła, choć zdarzają się wyjątki, gdzie niektórymi kartami płaskimi też dokona się transakcji. Przykładem takiej karty może być Visa Electron Inteligo, która posiada w sobie odpowiedni kod CCV2, dzięki któremu można potwierdzić dokonanie płatności elektronicznej.

Innym sposobem umożliwiającym płacenie za zakupy w Internecie jest system zabezpieczeń 3D Secure. Mechanizm działania tego sytemu opiera się na wprowadzaniu wygenerowanych przez token haseł, które też mogą być przesyłane do kupującego przez krótkie wiadomości tekstowe, czyli SMS.

Dla łatwiejszego rozeznania, wszystkie karty wydane do konta osobistego, na które naniesiono wypukłe napisy, umożliwiają dokonywanie płatności drogą elektroniczną. Do niedawna najczęściej za zakupy w Internecie można było zapłacić jedynie kartą kredytową. Jednakże ten typ karty wiąże się z zaciągnięciem wobec banku pożyczki. W przypadku kart debetowych - płacimy własnymi pieniędzmi.

Banki zauważyły, że Polacy coraz częściej i chętniej dokonują płatności za swoje zakupy przez Internet. W tym celu umożliwiają swoim klientom płacenie za dokonane w sieci zakupy kartami debetowymi lub przedpłaconymi. Karty przedpłacone są przeznaczone wyłącznie do dokonywania płatności bezgotówkowych - w tym tych w Internecie. Nie pobierze się przy ich pomocy gotówki z bankomatu. Weryfikacja transakcji internetowych bazuje na systemie CVC2 lub CVV2. 

Emilia Kasińska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam