Ile kosztuje przelew w euro za granicę?

2014-12-15 13:43:15

Chcesz przekazać tanim sposobem pieniądze rodzinie, przebywającej W Belgii czy Holandii? A może rozpocząłeś współpracę z zagranicznymi kontrahentami? Sprawdź, gdzie i za ile można dokonać przelewu w euro za granicę.

W dobie otwartych granic międzynarodowych w obrębie Unii Europejskiej każdy może poruszać się bez większych ograniczeń pomiędzy państwami. Analogiczne możliwości dotyczą rozmaitych przelewów i transakcji między bankami posiadającymi siedziby w różnych krajach.

Przelew przekazem pocztowym

Myśląc o przelaniu euro na zagraniczne konto, warto rozpocząć od najpopularniejszego w Polsce przekazu pocztowego. Z uwagi na to, iż w niemal każdej większej miejscowości znajduje się placówka Poczty Polskiej, nie będzie też większego kłopotu z dokonaniem przelewu pocztowego. Na stronie Poczty Polskiej jest opublikowany wykaz wszystkich krajów, do których można wykonać przelew. Jednakże ta metoda przesyłania pieniędzy ma pokaźne wady.

Po pierwsze, taki przelew pocztowy może iść blisko dwa tygodnie. Jeżeli komuś zależy na szybkim przesłaniu środków finansowych między krajami, to nie jest to najrozsądniejsza metoda. Po drugie, poczta pobiera prowizję w wysokości 1 proc. przekazywanych pieniędzy, plus dodatkowo 23 zł. Po trzecie, przekaz może być nadany tylko w polskiej walucie, która następnie jest przeliczana według kursu Poczty Polskiej na walutę kraju, do którego kierowany jest przelew.

Zlecenie przelewu z rachunku osobistego

Innym sposobem dokonania przelewu międzynarodowego jest posiadanie własnego konta i zlecenie z niego dyspozycji bankowej. Wówczas jedynym zmartwieniem pozostaje zapłacenie określonej prowizji od przelewanej kwoty lub dokonanej pojedynczej transakcji. W tej sytuacji najlepiej posiadać konto w takiej walucie, w jakiej planowany jest przelew. W tej sytuacji nie trzeba będzie zważać na bieżący kurs wymiany walut i sposób przeliczania waluty przez bank.

Nie ulega wątpliwości, że opłata pobierana przez bank za dokonanie przelewu zagranicznego zależy przede wszystkim od kraju, do którego docelowo mają trafić pieniądze. O wiele mniej przyjdzie zapłacić za przekaz do krajów należących do Unii Europejskiej oraz państw z nią stowarzyszonych. Warto podkreślić, że przelewy gotówkowe wykonywane są tu w ramach systemu SEPA, czyli jednolitego obszaru płatności, w których obowiązuje wspólna waluta – euro. Dzięki temu wystarczy podać tylko numer rachunku osoby, do której ma trafić przelew, w standardzie IBAN z kodem SWIFT jego banku. W ten sposób zyska się pewność, że pieniądze dotrą na ten rachunek w nieprzekraczalnym terminie trzech dni roboczych.

Polskie banki umożliwiają swoim klientom dokonywanie międzynarodowych przelewów w systemie SEPA. Cena za pojedynczą transakcję jest zróżnicowana i wynosi od 4 do nawet 20 zł. Poza systemem SEPA banki najczęściej pobierają opłatę za dokonany przelew. Waha się ona od 0,15 do 0,5 proc. od wartości dokonanego transferu. Jednakże w przypadku zwykłych rachunków osobistych opłaty te wahają się od 9,5 do 40 zł za transakcję. Maksymalne kwoty za przelew zagraniczny oscylują w przedziale od 125 do 300 zł. 

Marzena Kazbieruk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam