Czy korzystanie z bankowości internetowej jest bezpieczne?

2015-04-08 12:33:30

Większość z nas korzysta, jeśli nie stale, to przynajmniej okazjonalnie, z bankowości internetowej. Czy jednak wystarczająco dbamy o bezpieczeństwo w sieci i o nasze finanse? Oto lista porad, które pozwolą na bezpieczne korzystanie z bankowości internetowej.

Bankowość internetowa jest szybka i wygodna. To wystarczające atuty, by chcieć z niej korzystać na bieżąco. Czy jednak korzystanie z niej nie jest zbyt ryzykowne? To od naszej odpowiedzialności i przestrzegania zasad bezpieczeństwa zależy, czy nasze dane i nasze finanse będą bezpieczne.

Oto lista kwestii, na które należy zwrócić szczególną uwagę, jeśli korzystamy z konta internetowego:

  • Uwaga na fałszywe e-maile. Banki nigdy nie wysyłają do swoich klientów wiadomości z prośbą o podanie lub potwierdzenie danych. To sposób, który złodzieje bardzo często wykorzystują – wysyłają do klienta alarmującą wiadomość, w której pojawia się link do logowania. Odnośnik kieruje nas do fałszywej witryny i tym sposobem dane z logowania są przechwytywane.
  • Weryfikuj adres witryny. Połączenie z bankiem podczas logowania powinno być szyfrowane i zabezpieczone certyfikatem bezpieczeństwa.
  • Aktualizuj zabezpieczenia komputera. Uwaga ta dotyczy zarówno aktualizacji oprogramowania, jak i przeglądarki oraz programu antywirusowego.
  • Najlepiej unikać logowania na konto bankowe z wielu komputerów. Jeśli nie jesteśmy pewni zabezpieczeń danego komputera, lepiej się na nim nie logujmy do banku. Nasze dane mogłyby zostać przechwycone.
  • Dane do logowania: login i hasło należy zapamiętać. Błędem jest zapisywanie ich w łatwo dostępnym miejscu. Mogą zostać przechwycone i użyte bez naszej wiedzy.
  • Po zakończonej operacji na koncie należy się wylogować.

Banki dbają o zabezpieczenia kont internetowych, szyfrowanie połączeń i bezpieczeństwo transakcji. Reszta zależy od nas. Stosowanie się do kilku podstawowych zasad bezpieczeństwa sprawi, że nasze dane do logowania i pieniądze na rachunku będą w pełni bezpieczne.

Emilia Kasińska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam