Wybierz najlepsze konto oszczędnościowe

2015-04-03 10:53:26

Oszczędzanie na koncie oszczędnościowym jest łatwe i bezpieczne. Oferta tego typu usług jest na rynku finansowym bardzo szeroka. Jak wybrać najlepsze konto oszczędnościowe i gdzie je założyć?

Konto oszczędnościowe pozwala na systematyczne odkładanie pieniędzy w bardzo łatwy sposób. Nasze oszczędności są oprocentowane, a my mamy do nich swobodny dostęp przez cały czas. Jeśli zdecydujemy się w dowolnym momencie wypłacić część lub całość zgromadzonych na rachunku pieniędzy, nic nie stracimy. Właśnie dlatego wiele osób ceni konta oszczędnościowe wyżej niż lokaty terminowe.

Sprawdź też: Oszczędzanie? To nie dla mnie... Najczęstsze wymówki Polaków

Oferta kont oszczędnościowych jest bardzo szeroka. Warto porównywać oferty nie tylko na początku drogi do pomnażania oszczędności, ale co jakiś czas. Założenie konta oszczędnościowego jest darmowe, jeśli trafi nam się okresowo lepsza oferta niż w dotychczasowym banku, warto z niej skorzystać.

Na co zwracać uwagę?

Oto lista czynników, na które należy zwrócić uwagę przy wyborze konta oszczędnościowego:

  • Wysokość oprocentowania

Pamiętajmy, że wiele konto oszczędnościowych jest promocyjnie oprocentowana dla nowych klientów. Jeśli słyszymy w reklamie o koncie na 3%, sprawdźmy, przez ile miesięcy ta wysokość stopy procentowej będzie gwarantowana i ile wyniesie po zakończeniu tego okresu. Zwróćmy też uwagę, jakiego typu oprocentowanie stosowane jest przez bank - stałe (należy do rzadkości) czy zmienne (obowiązuje w większości ofert).

  • Warunki otwarcia i prowadzenia rachunku

Co z tego, że wybierzemy najlepiej oprocentowane konto oszczędnościowe, jeśli opłaty za założenie i prowadzenie obowiązkowego konta osobistego będą wysokie? Może się okazać, że te koszty spowodują, iż korzystanie z upatrzonego rachunku oszczędnościowego nie będzie wcale opłacalne.

  • Ograniczenia dla kwoty wpłacanej na rachunek

Większość kont oszczędnościowych nie posiada żadnych limitów kwotowych, o których należy pamiętać, wpłacając pieniądze. W ramach sporej części ofert obowiązują jednak progi procentowo-kwotowe. Dla poszczególnych limitów kwotowych naliczane jest wówczas inne oprocentowanie. Przykładowo dla pierwszych 10 tys. zł może to być 1% w skali roku, dla nadwyżki do 50 tys. zł będzie 1,5%, a dla kwot wyższych ponad ten próg dopiero naliczane będą odsetki w wysokości reklamowanych 3%.

  • Koszt przelewów z konta oszczędnościowego

Zazwyczaj tylko jeden przelew wychodzący w miesiącu jest darmowy. Najlepiej będzie, jeśli istnieje możliwość częstszego wybierania pieniędzy bez ponoszenia dodatkowych kosztów.

Dla kogo konto oszczędnościowe?

Żeby założyć wybrane konto oszczędnościowe nie musimy być stałym klientem banku, którego oferta nam się spodobała (chyba że bank przygotował promocję dla nowych klientów). Konto oszczędnościowe możemy założyć w oddziale danej instytucji, przez Internet, telefon, a także aplikację mobilną.

Sprawdź też: Jak oszczędzać bez podatku?

Wybierając konto dla siebie, warto skorzystać z porównywarki kont oszczędnościowych, która zaprezentuje nam parametry wielu różnych ofert w jednym miejscu. To duże ułatwienie przy wyborze jakiegokolwiek produktu bankowego.

Renata Grochowska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam