Jak sprawdzić stan konta w bankomacie?

2015-03-19 16:01:53

Poza podstawową usługą, jaką jest wypłata gotówki, bankomaty umożliwiają między innymi sprawdzenie salda konta osobistego. Niestety, często jest to opcja dodatkowo płatna.

Sprawdzenie stanu konta osobistego w bankomacie jest dziecinnie proste. Wystarczy włożyć kartę do bankomatu, jak przy wypłacaniu pieniędzy, i wybrać właściwą z opcji na ekranie (zwykle pod postacią komunikatu "Sprawdź saldo"). Taka operacja niekoniecznie będzie jednak darmowa. Warto zdawać sobie z tego sprawę.

Za podejrzenie salda na koncie możemy zapłacić kilka złotych. Ile Wszystko zależy od banku i jego tabeli opłat i prowizji. W przypadku niektórych bankomatów opłata może wynieść na przykład złotówkę, w innych nawet kilka złotych. Najczęściej darmowa operacja sprawdzenia salda w bankomacie dotyczy bankomatów sieci banku, który wydał naszą kartę płatniczą. W pozostałych przypadkach prawdopodobnie zapłacimy 1-2 złote, a nawet więcej. Przykładowo posiadacze Visa payWave lub Visa izzyKARTA w mBanku za tę czynność zapłacą 5 zł.

Najlepiej koszt takiej operacji zweryfikować w tabeli opłat i prowizji dla naszego konta i karty płatniczej. Znajdziemy tam wszystkie informacje dotyczące korzystania z usług bankowych i kosztów z tym związanych. Można także zasięgnąć takiej informacji telefonicznie, na stronie banku lub w oddziale.

Ewentualna opłata za podejrzenie salda w bankomacie nie jest wygórowana, ale jeśli nieświadomie sprawdzalibyśmy saldo za każdym razem, koszt łącznych operacji byłby wysoki. W dobie łatwego i powszechnego dostępu do Internetu łatwo i bezpłatnie możemy kontrolować saldo na koncie bankowym z telefonu lub laptopa. Jeśli już chcemy wykonać tę operację w bankomacie, lepiej wybierzmy urządzenie przynależne do sieci naszego banku, by nie ponosić opłat za tę prostą i bezproblemową czynność.

Renata Grochowska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam