Czy trzeba wykupować auto po leasingu?

2014-11-25 12:35:40

Leasing samochodowy jest jedną z form nabycia auta. Jeżeli ktoś decyduje się na takie rozwiązanie, powinien też wiedzieć, kiedy należy wykupić auto po leasingu, a kiedy nie ma takiej potrzeby.

Leasing jest stosunkowo nową formą finansowania przedsiębiorstw i konsumentów. Konsumenci w leasing mogą wziąć tylko samochody, firmy – wiele innych produktów: od wyposażenia biur po transatlantyki i samoloty. Kiedyś, aby wejść w posiadania samochodu, konsument (a także firma) zabiegał o kredyt samochodowy, teraz może je wziąć w leasing. Jest to bardziej ekonomiczna forma wejścia w posiadanie samochodu, gdyż nie angażuje się własnych środków na zakup auta, opłaca się jedynie raty za jego użytkowanie. W przypadku firm jest to szczególnie ważne. Zakup kilku czy nawet kilkunastu samochodów to potężny wydatek, dlatego lepiej wziąć je w leasing. I tak najczęściej przedsiębiorcy robią. Powinni jednak wiedzieć, kiedy trzeba wykupić auto po wygaszeniu umowy leasingowej.

Sprawdź też: Wykup samochodu z leasingu a odliczenie VAT

Zależy to od rodzaju leasingu. Jak wiadomo, leasingobiorca ma do wyboru dwa podstawowe rodzaje leasingu: operacyjny oraz finansowy (kapitałowy). Jeżeli przedsiębiorca czy nawet zwykły konsument decyduje się na leasing operacyjny, to po upływie czasu leasingu może wykupić leasingowane auto, ale nie musi. Zwykle jednak szkoda tego nie zrobić, bo kwota wykupu jest symboliczna (nawet tylko 1 proc. wartości pojazdu). Wszystko jest jednak zależne od zapisów w konkretnej umowie - dlatego warto się z nią dokładnie zapoznać.

W przypadku leasingu kapitałowego sprawa jest jeszcze prostsza - wraz z wpłaceniem ostatniej raty na konto firmy leasingowej leasingobiorca staje się właścicielem auta. Wykup jako taki więc po prostu nie istnieje.

Sprawdź też: O ukrytych opłatach w umowach leasingowych

Można wykupić także leasingowany pojazd przed upływem okresu trwania umowy, jeśli tylko wynosi on min. 2 lata. Jednak finansowo nie do końca się to opłaca. Można natomiast spróbować skrócić okres trwania umowy. Odbywa się to w formie sporządzenia aneksu do umowy. Leasingodawca przygotuje ponowną kalkulację rat leasingowych.

Ilona Maciejuk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam