Kredytu gotówkowego szukaj nie tylko w swoim banku

2014-11-28 10:21:18

Osoby ubiegające się o kredyty gotówkowe najczęściej kierują się m.in. oprocentowaniem, reklamami oraz ofertą banków macierzystych. Nie należy szukać najkorzystniejszych ofert tylko w swoich bankach, nie warto też ulegać reklamom.

Kredyty gotówkowe są jednym z najważniejszych "segmentów" rynku kredytów bankowych. Banki nadal ochoczo udzielają kredytów konsumpcyjnych, choć rekordowo niska stopa lombardowa NBP (wskutek jest spadków dziś oprocentowanie kredytów powyżej 12 proc. to już lichwa) obniża ich zyski odsetkowe. Niemniej banki szczególnie obecnie, w okresie przedświątecznym, chętnie promują i reklamują swoje oferty kredytowe.

Oczywiście decydując się na kredyt gotówkowy, należy dokładnie przeanalizować ofertę i, co najważniejsze, nie kierować się promocjami i reklamami. Promocje szybko się kończą, obfitują w pułapki, warunki ukazywane w reklamach natomiast mają niewiele wspólnego z rzeczywistymi kosztami kredytowymi. Dlatego potrzebna jest analiza ofert i porównanie, do czego zachęca również porównywarka Comperia.pl. Ostatnie zestawienia kredytów gotówkowych Comperii.pl pozwalają ubiegającym się o takie kredyty zasięgnąć szczegółowych informacji na temat najkorzystniejszych ofert kredytów gotówkowych.

Klienci decydujący się na kredyty gotówkowe zazwyczaj nie mają pojęcia, w jakich bankach szukać najkorzystniejszych dla siebie kredytów gotówkowych. Nie wiedzą, czy kredyt jest ubezpieczony czy nie, co to jest RRSO, czym jest oprocentowanie nominalne, jaki system rat najlepiej wybrać. Nie pytają też o szczegóły kredytu, ponieważ nie wiedzą, o co mają pytać. W efekcie nie zawsze podejmują optymalne decyzje.

Są też tacy klienci, którzy ubiegają się o kredyty tylko w bankach, w których mają założone rachunki bankowe. Z pewnością w wielu przypadkach kredyty zaciągane w bankach macierzystych są korzystniejsze niż w innych bankach, choćby dlatego, że sporo banków ma już zgromadzone pewne informacje o kliencie (m.in. na podstawie analizy jego wpływów i wydatków z konta osobistego). Ale aby ostatecznie stwierdzić atrakcyjność danej oferty, należy ją dokładnie porównać z ofertami innych banków. Często bowiem zdarza się, banki proponują nowym klientom oferty promocyjne. Z tej racji nie warto sięgać bezrefleksyjnie i po produkty i usługi banków macierzystych, ale dokładnie analizować oferty bankowe.

Tomasz Słupczyński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam