Jak zmienić konto bankowe?

2014-11-27 14:39:29

Osoby, które założyły konta bankowe wiele lat temu, kiedy rachunki były bardzo drogie, nadal ponoszą wysokie koszty ich użytkowania. Obecnie oferta kont bankowych znacznie się zmieniła i często banki nie pobierają już opłat za ich użytkowanie. Jak zmienić rachunek bankowy na korzystniejszy?  

Aktualne oferty rachunków bankowych są dużo bardziej atrakcyjne od tych, które banki proponowały jeszcze kilka czy kilkanaście lat temu. Konkurencja na rynku jest coraz większa, więc banki rywalizują ze sobą o klientów. Wybór jak najkorzystniejszego konta bankowego nie jest prostą sprawą, ponieważ trzeba odpowiednio dostosować je do potrzeb oraz oczekiwań klienta. Jeżeli ktoś wybierze konto wymagające od klienta określonej aktywności, które jest tańsze, ale nie będzie z niego korzystał wedle wymagań banku, może tylko na tym stracić. Sedno tkwi w doborze konta. Na szczęście zawsze można je zmienić.

Zmiana starego konta na nowe w tym samym banku jest możliwa, ale trudno utrzymać ten sam numer. Czy powiadomienie pracodawcy lub odpowiednich urzędów instytucji o zmianie rachunku będzie się opłacać? Może więc nadal lepiej płacić za prowadzenie starych rachunków i zachować przysłowiowy święty spokój. Banki zdają sobie sprawę, że wielu klientów nie chce zmieniać starych przyzwyczajeń i nadal będzie płacić wysokie rachunki za użytkowanie konta bankowego. Z tej racji instytucje finansowe niechętnie modyfikują "stare" oferty.

Klient, który chce zmienić konto i bank, powinien złożyć wniosek o zamknięcie konta. Ponadto jest zobowiązany rozliczyć się z bankiem, np. z przyznanego limitu. Chyba że znajdzie bank, który przejmie wraz z rachunkiem długi jego właściciela. Warto pamiętać, że na mocy rekomendacji Związku Banków Polskich z 2010 r. "nowy bank" ma obowiązek zajął się przeniesieniem konta wraz z jego "ustawieniami" (np. zapisane numery kont, utworzone zlecenia stałe itp.) ze "starego banku".

Krok pierwszy przy zmianie konta bankowego to analiza ofert i wyszukanie rachunku jak najkorzystniejszego dla siebie. Krok drugi to złożenie w banku wniosku o zmianę konta. Następnie należy uporządkować zaległości na starym koncie, później znaleźć bank, który zajmuje się wszelkimi formalnościami dotyczącymi przeniesienia rachunku. Bardzo rzadko banki każą sobie płacić za zamknięcie rachunku - może tak się dziać tylko przez kilka pierwszych miesięcy w przypadku rachunków założonych w ramach promocji (np. gdy klient dostał w zamian gadżet).

Tomasz Słupczyński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam