Dlaczego firmom opłaca się leasing?

2014-11-24 19:32:47

Leasing to umowa cywilnoprawna, na mocy której jedna strona przekazuje w użytkowanie drugiej stronie określoną rzecz. Jest to popularna w Polsce forma finansowania samochodów firmowych, rzadziej innych środków trwałych. Sprawdźmy, dlaczego firmom opłaca się taka umowa.

Przedsiębiorca, który chce się rozwijać i sprawnie funkcjonować na rynku, często jest zmuszony do zakupu nowych urządzeń lub innych niezbędnych w jego branży środków trwałych. Najczęściej są to samochody. W takiej sytuacji firma staje przed wyborem sposobu finansowania takiego zakupu, a czasami są to naprawdę duże wydatki. Najczęściej wybierane są w tym celu kredyt w banku lub leasing.

Kredyt w banku

Wybierając kredyt na samochód, nierzadko przedsiębiorcy kierują się tym, że staną się od razu właścicielami auta, choć nie jest to regułą. W sytuacji, gdy pojazd ustanowimy zabezpieczeniem kredytu, będzie on w części własnością banku do czasu zakończenia spłaty zadłużenia.

Wysoką pożyczkę w banku trudniej dostać, ponieważ instytucja finansowa analizuje zdolność kredytową firmy. W przypadku, gdy okaże się, że przedsiębiorstwo uzyskuje zbyt małe zyski, może mieć problem z pozytywną decyzją kredytową. Podobną trudność może napotkać nowo powstała firma.

Zaciągając kredyt, od podatku przedsiębiorca może odliczyć tylko odsetki od miesięcznej raty pożyczki. Istnieje jednak lepszy sposób na obniżenie płaconych podatków. Jest nim leasing.

Dlaczego właśnie leasing?

Leasing to "pożyczka" środka trwałego, za który użytkująca go firma płaci miesięcznie ustalone umową raty. Właścicielem takiego pojazdu czy urządzenia można stać się po wygaśnięciu umowy, płacąc za nie ustaloną wcześniej cenę.

Samochód wzięty w leasing należy do instytucji udzielającej tego leasingu i to ona dba o jego odpowiednie ubezpieczenie (często ma możliwość wynegocjowania lepszych warunków OC i AC). Jest to wymierna korzyść dla leasingobiorcy, ponieważ koszt ubezpieczenia jest wliczany w ratę leasingową, a czym tańsze ubezpieczenie, tym mniejsze koszty.

Ważną kwestią, która sprawia, że leasing jest tak popularny wśród firm, są korzyści podatkowe. W przypadku leasingu operacyjnego przedsiębiorca może odliczyć od podatku całą kwotę miesięcznej raty, a nie tylko odsetki, jak przy kredycie. To oznacza, że w łatwy sposób może zmniejszyć obciążenie podatkowe, a przy tym dysponować nowym samochodem (jeśli już trzymamy się naszego przykładu).

Popularność leasingu wśród firm wiąże się również z faktem, że taka forma nabycia pojazdu lub innego środka trwałego jest dla nich wygodniejsza i bardziej dostępna niż kredyt, nie wspominając już o uniknięciu skomplikowanych formalności, jakie dotyczą tego ostatniego rozwiązania. Dla nowych przedsiębiorstw leasing może się okazać natomiast jedynym sposobem na zdobycie, np. samochodu.

Tomasz Słupczyński