Jak zmienić konto w ramach tego samego banku?

2014-11-28 18:00:53

Polacy w porównaniu do obywateli innych europejskich państw uważani są za jednych z najbardziej lojalnych klientów banków. Nieraz korzystamy z drogich kont, bo nie chcemy zmieniać banku z sentymentu albo uważamy to za zbyt skomplikowane. A przecież można zmienić konto nawet w ramach tego samego banku. Sprawdźmy, jak to zrobić.

Jeśli założyliśmy rachunek ROR wiele lat temu, może się dziś okazać, że nasze konto jest drogie i mało funkcjonalne. Często nawet ten sam bank, w którym posiadamy rachunek, proponuje bardziej atrakcyjne konta w aktualnej ofercie.

Warto wiedzieć, że wcale nie jesteśmy skazani do końca życia na to samo konto. Można je zmieniać dowolną ilość razy na takie, jakie nam bardziej odpowiadają. Oczywiście wiąże się to z pewnymi formalnościami, nawet gdy przenosimy konto w ramach tego samego banku. Co prawda nie wszystko załatwimy od ręki, bez wizyty w oddziale banku i możliwe, iż poniesiemy koszty opłat za zmianę konta, ale często jest to bardziej opłacalne niż trwanie przy drogim rachunku.

Warto wiedzieć, że w ramach tego samego banku możemy zmienić konto bez zmiany jego numeru. To bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ zaoszczędzi nam dodatkowych formalności. Zmiana numeru rachunku często oznacza również konieczność aktualizacji danych u pracodawcy przelewającego wynagrodzenie na konto, w ZUS-ie, w urzędzie skarbowym i w innych instytucjach.

Gdy zmieniamy konto z tańszego na droższe, bank na pewno nie pobierze od nas żadnej opłaty. To oczywiste. Inaczej jest w przypadku, gdy chcemy zrezygnować z droższego rachunku na rzecz bardziej atrakcyjnego. Wtedy musimy liczyć się z kosztami, co prawda niezbyt wysokimi, ale jednak. Opłaty mają zapewne zniechęcić do zmiany rachunku, nawet jeśli nie są wysokie. Klienci, którzy korzystają z drogich kont, są przecież prawdziwą żyłą złota dla banków.

Ile będziemy musieli zapłacić za zmianę rachunku? To zależy od banku, każdy z nich ustala swoje własne stawki. Z reguły jest to kwota pomiędzy 20 zł a 50 zł. Niektóre banki jednak w ogóle nie pobierają opłaty za konwersję.

Pomimo tych opłat i często konieczności udania się do oddziału banku, warto jednak rozważyć możliwość zmiany konta. Sprawdźmy nie tylko, jakie koszty ponosimy z tytułu jego prowadzenia, ale również to, czy i ile płacimy za karty wydane do rachunku, a nawet czy ponosimy jakieś koszty za narzędzia autoryzacji operacji wykonywanych za pośrednictwem Internetu (np. opłata za wydanie karty kodów jednorazowych) lub za przesyłane nam wyciągi. Wszystko to należy wziąć pod uwagę, gdy rozważamy atrakcyjność naszego rachunku bankowego.

Marzena Kazbieruk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam