Zasady bezpiecznego korzystania z bankowości internetowej

2014-12-02 13:53:56

Polacy pokochali bankowość internetową. Nic dziwnego, zapewnia wygodny i ciągły dostęp do konta bankowego z dowolnego miejsca z dostępem do Internetu. Warto jednak przestrzegać zasad bezpiecznego korzystania z bankowości online, by nie stracić swoich pieniędzy.

Bankowość internetowa gwarantuje wygodę obsługi rachunku osobistego i umożliwia zaoszczędzenie nie tylko czasu, ale także pieniędzy w zakresie korzystania z dostępnym usług. Wiele opłat za operacje na koncie zlecane online jest niższych niż w tradycyjnych oddziałach banków, a często wręcz są zupełnie darmowe.

Dzięki bankowości internetowej mamy dostęp do konta przez całą dobę z dowolnego miejsca. Wystarczy posiadać przy sobie urządzenie z dostępem do Internetu. Możemy nie tylko sprawdzać saldo konta, ale również dokonywać przelewów, zakładać lokaty itd.

Bankowość internetowa jest nie tylko popularna wśród klientów banków, ale także wśród złodziei. Coraz więcej dokonywanych jest ataków hakerskich na rachunki bankowe, dlatego trzeba sobie zdawać sprawę z istnienia zagrożenia.

Prosta obsługa bankowości internetowej nie zwalnia nas od myślenia i od ostrożności. Statystyki pokazują, że to właśnie głównie niefrasobliwość klientów powoduje skuteczne wyłudzenia środków z internetowych kont. To, niestety, najsłabsze ogniwo systemu. Banki posiadają nowoczesne zabezpieczenia, ale niewiele to pomoże, gdy my nie będziemy przestrzegali kilku ważnych zasad.

Coraz częściej się o tym mówi, ale warto powtórzyć raz jeszcze: żaden bank nie wysyła swoim klientom maili z prośbą o podanie poufnych informacji. Jeśli dostaniemy taki e-mail, będzie on zapewne fałszywy. Złodzieje często podszywają się pod korespondencję z banku, umieszczając w listach linki, które przenoszą na fałszywą, bankową stronę, gdzie następuje próba wyłudzenia danych. To tzw. phising. Należy bezwzględnie zignorować takie maile.

Gdy logujemy się do systemu, należy to robić tylko przez adres uzyskany z banku. Mniej bezpieczne jest korzystanie z mniej popularnych wyszukiwarek, bo wtedy istnieje większa szansa, że trafimy na fałszywą stronę. Można łatwo sprawdzić, czy znajdujemy się w odpowiednim serwisie. Jego adres musi zaczynać się od https://, oznacza, to że połączenie jest szyfrowane, zabezpieczone odpowiednim certyfikatem, którego symbolem będzie kłódka na pasku adresu.

Przeglądarki, za pomocą których często logujemy się do banku i systemy operacyjne urządzeń, których używamy do przeglądania Internetu, powinny być systematycznie aktualizowane. Bezwzględnie należy posiadać zainstalowany program antywirusowy, który będzie chronił przed złośliwym oprogramowaniem, często używanym do wyłudzania danych.

Do naszego banku logujmy się tylko z naszego komputera lub z naszego urządzenia mobilnego. Należy wystrzegać się obcych komputerów, szczególnie w kafejkach internetowych, na których mogą być zainstalowane programy szpiegowskie.

Nie należy również zapisywać danych dostępowych do logowania się na nasze konto i przechowywać ich w łatwo dostępnych miejscach. Trzeba również regularnie zmieniać hasło do konta i przechowywać w bezpiecznym miejscu kody jednorazowe, potrzebne do autoryzacji operacji na koncie.

Przestrzeganie tych kilku zasad pomoże zwiększyć bezpieczeństwo naszych pieniędzy w Internecie i pozwoli cieszyć się zaletami bankowości elektronicznej.

Marzena Kazbieruk