Jak założyć konto bankowe przez Internet?

2014-12-01 14:24:35

Żyjemy w czasach, gdy bankowość stała się bardziej elektroniczna. Dziś, tak naprawdę, trudno sobie wyobrazić brak dostępu do konta bankowego przez Internet. Sprawdźmy, jak założyć konto online. 

Wiele spraw załatwimy, nie wychodząc z domu, dzięki Internetowi. Online może między innymi założyć konto w banku. Coraz więcej instytucji finansowych umożliwia swoim klientom proste i szybkie zakładanie kont w sposób zdalny. Wystarczy wejść na stronę internetową banku i wypełnić zamieszczony tam formularz.

We wniosku należy podać swoje dane osobowe, jak imię, nazwisko, numer PESEL, a także numer telefonu i adres e-mail. Możemy także zaznaczyć, z jakich opcji chcemy korzystać, np. czy chcemy zawnioskować jednocześnie o kartę debetową itp. Wypełniony formularz elektroniczny wysyłamy do banku.

W formularzu wybieramy jedną z opcji podpisania umowy: potwierdzonej własnoręcznym podpisem (umowa dostarczana przez kuriera) lub zaakceptowania jej poprzez przelew weryfikacyjny z konta osobistego z innego banku.

Umowa przez kuriera

Zakładając nowe konto bankowe przez Internet, możemy zdecydować się na odbiór wysłanych przez bank dokumentów za pośrednictwem firmy kurierskiej. Po kilku dniach od wysłania formularza dostaniemy paczkę z umową do podpisania. Przed tym jednak musimy pokazać kurierowi dowód osobisty potwierdzający naszą tożsamość. Jeden egzemplarz umowy pozostaje u nas, drugi wraca do banku.

Następnie, po dostarczeniu dokumentów do instytucji finansowej, następuje aktywacja konta. Od tej chwili można z niego korzystać bez przeszkód. Jeżeli zaznaczyliśmy w formularzu chęć korzystania z karty debetowej, będziemy musieli poczekać na jej dostarczenie pocztą.

Dane osobowe weryfikowane przelewem

W niektórych bankach istnieje możliwość szybkiego i prostego założenia konta bankowego całkowicie przez Internet. Sposób ten wymaga posiadania przez osobę wnioskującą konta w innym banku. W tym przypadku również wypełniamy wniosek w postaci formularza na stronie banku, z którego usług chcemy skorzystać, ale dodatkowo podajemy numer rachunku powiązanego, tzn. posiadanego w innej instytucji.

Po wysłaniu formularza, dostajemy mailowo numer rachunku bankowego, na który musimy przelać drobną kwotę (zwykle wystarczy 1 grosz). Następnie bank porównuje wszystkie informacje podane we wniosku z naszymi danymi widniejącymi jako dane adresata przelewu weryfikacyjnego, który wysłaliśmy w celu potwierdzenia naszych danych osobowych. Jeśli się wszystko zgadza, następuje aktywacja nowego konta bankowego. Gdy zdecydowaliśmy się na kartę debetową, otrzymamy ją pocztą.

Banki, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom nowych klientów, minimalizując formalności dotyczące zakładania rachunków bankowych. Dzięki Internetowi jest to dostępne bez wychodzenia z domu. Wszystko załatwiamy szybko, sprawnie i bez skomplikowanych formalności. 

Ilona Maciejuk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam