Jak zablokować funkcję zbliżeniową karty?

2014-12-02 17:33:58

Jakiś czas temu banki wprowadziły do obrotu karty płatnicze z funkcją zbliżeniową. Dzięki tej opcji możemy zapłacić w sklepach za zakupy na kwotę do 50 zł bez wpisywania kodu PIN. Karty są wyposażone w nadajniki płatności bezdotykowej, dlatego wystarczy przybliżyć plastik do terminala. Co jeśli nie chcemy z tej opcji korzystać? Czy można ją zablokować?

Karty z funkcją zbliżeniową miały ułatwić ich użytkownikom dokonywanie  płatności niskokwotowych. Niektóre osoby nie chcą jednak z nich korzystać, ponieważ obawiają się o bezpieczeństwo transakcji.

Jak działa funkcja płatności zbliżeniowej?

Każda karta jest wyposażona w nadajnik radiowy, który wysyła po zakończeniu transakcji indywidualny i niepowtarzalny sygnał, co uniemożliwia dwukrotne zapłacenie za te same zakupy.

Sprawdź też: 6 mitów na temat kart zbliżeniowych

Uwaga na złodziei

Duże niebezpieczeństwo dla karty z funkcją zbliżeniową istnieje w momencie jej kradzieży. Złodziej może w ciągu dnia czterokrotnie użyć karty zbliżeniowej, czyli wydać około 200 złotych z naszego konta. Gdy zgłosimy do banku kradzież karty, bank udzielający gwarancji na takie transakcje zwróci nam stracone w ten sposób pieniądze.

Czy możemy zrezygnować z kart bezstykowych?

Do tej pory banki nie pytały swoich klientów o zdanie i od pewnego czasu wszyscy klienci dostawali karty z funkcją zbliżeniową. Jednak część z nich nie chce korzystać z tego udogodnienia, dlatego banki dają im możliwość wyłączenia opcji zbliżeniowej, a jeśli nie jest to możliwe, muszą wydać nową kartę, ale już niezbliżeniową.

Jak wyłączyć funkcję płatności zbliżeniowych?

Od 1 kwietnia 2014 roku klienci Banku PKO Bank Polski mogą wyłączyć funkcję zbliżeniową karty poprzez telefoniczną dyspozycję złożoną na Kartolinii banku lub w każdym oddziale tej instytucji. Zablokowanie karty następuje od razu po złożeniu dyspozycji, natomiast w przypadku kart MasterCard wyłączenie tej funkcji następuje po dwóch dniach roboczych i musi być potwierdzone wykonaniem standardowej transakcji z użyciem kodu PIN.

Sprawdź też: Czy karty zbliżeniowe są bezpieczne?

Bank Pekao S.A. oferuje swoim klientom możliwość włączenia i wyłączenia funkcji zbliżeniowej w przypadku kart Maestro i Maestro Card Debit za pomocą infolinii.

W mBanku również można zrezygnować z opcji transakcji bez kodu PIN. Wystarczy skontaktować się mLinią. Jednak po wyłączeniu tej funkcji na karcie nie da się jej ponownie włączyć, trzeba wymienić kartę.

Eurobank nie umożliwia swoim klientom wyłączenia funkcji zbliżeniowej. W przypadku, gdy nie chcemy z niej korzystać, musimy wystąpić do banku o wydanie karty bez takiej opcji.

Funkcja zbliżeniowa kart płatniczych niewątpliwie ułatwia życie płatnikom. Jednak dobrze, że banki dają swoim klientom możliwość wyboru, czy chcą z takiej opcji korzystać.

 

Marzena Kazbieruk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam