Które karty płatnicze honorowane są za granicą?

2014-11-14 09:57:16

Banki coraz częściej kuszą klientów nie tylko możliwością darmowego korzystania z wypłat z bankomatów za granicą, ale również zalecają, by ze względów bezpieczeństwa ograniczyć posługiwanie się gotówką na rzecz transakcji dokonywanych kartami płatniczymi. Tylko które z kart płatniczych (debetowych i kredytowych) są honorowane poza granicami Polski?

Polacy najczęściej korzystają z kart debetowych (wydawanych do rachunków osobistych). Kart kredytowych jest zdecydowanie mniej w użyciu. Pierwsze karty płatnicze pojawiły się w Polsce już w latach 60. XX wieku, ale wydawane były przez zagraniczne banki, przez co dokonywanie nimi płatności na terenie naszego kraju było utrudnione.

Do kart kredytowych Polacy ciągle podchodzą z nieufnością, za to wydaje się, że kochają karty debetowe. Jednak nie zawsze będą one przydatny podczas zagranicznych wakacji, jeśli nie są wypukłe. Przeważnie to wypukłe karty będą wymagane od klienta, gdy zechce kupić bilety lotnicze, wynająć samochód albo zapłacić za wynajęty pokój. Na szczęście coraz więcej banków wydaje wypukłe karty debetowe.

Oczywiście zamiast karty debetowej można użyć karty kredytowej, jeśli taką posiadamy. Warto jednak pamiętać, żeby nie wypłacać za pomocą tych kart gotówki z bankomatu, bo może to być dla nas kosztowne - nie tylko zresztą za granicą.

W zasadzie, posiadając kartę Visa, najpopularniejszego producenta kart płatniczych w Polsce, nie powinniśmy mieć większych problemów z płaceniem tym plastikiem w Europie. Inaczej sprawa wygląda w Stanach Zjednoczonych. Tam bardzo popularny jest miejscowy system płatniczy. Mowa o American Express. W Polsce raczej mało kto posiada taką kartę. O ile jednak wypukłe plastiki spod znaku Visa czy MasterCard nie powinny powodować problemów z płaceniem nimi w Stanach, o tyle płaskie karty, jak Visa Electron, mogą okazać się zupełnie nieprzydatne i skazani będziemy tylko na gotówkę. W Stanach Zjednoczonych do płatności bezgotówkowych często używa się jeszcze imprinterów, zamiast znanych nam powszechnie terminali kart płatniczych, a te urządzenia po prostu nie czytają płaskich kart.

Zanim jednak zaczniemy zastanawiać się nad tym, czy nasza karta jest akceptowana za granicą, warto sprawdzić, jakie koszty poniesiemy, jeśli zaczniemy jej używać poza granicami Polski. Dotyczy to zarówno dokonywania płatności bezgotówkowych, jak i wypłacania pieniędzy z bankomatów. Takie informacje znajdziemy w tabeli opłat i prowizji swojego banku. Czasami koszt tego typu transakcji może być tak duży, że lepiej będzie zaopatrzyć się w gotówkę.

Tomasz Słupczyński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam