Senior też ma szansę na kredyt

2014-11-13 15:54:27

Seniorzy to najczęściej osoby posiadające stały dochód w postaci emerytury. W związku z tym, są oni wiarygodną grupą kredytobiorców dla banku. Instytucje finansowe przygotowują specjalne oferty kredytowe, dopasowane do tej grupy wiekowej. Sprawdźmy, gdzie senior może otrzymać tani kredyt.

Udzielając pożyczki, bank sprawdza zdolność kredytową każdego klienta, również seniora. Emeryt otrzymuje stały dochód, co sprawia, że pomimo często niezbyt wysokiego świadczenia, jest wypłacalnym kredytobiorcą. Dodatkowo ta grupa wiekowa rzadko posiada niespłacone zadłużenia.

W przypadku wnioskujących razem małżeństw będących na emeryturze bank bierze pod uwagę dochody obydwojga małżonków, co poprawia ich zdolność kredytową. Niestety, największą trudnością w otrzymaniu kredytu przez seniorów jest wiek. Im więcej senior ma lat, tym trudniej o pożyczkę na dłuższy okres. Wiele banków stosuje ograniczenia wiekowe i nie udziela kredytów osobom po 70/75 roku życia. Często od osób w takim przedziale wiekowym instytucje finansowe żądają zabezpieczenia kredytu w formie ubezpieczenia na życie lub poręczenia.

Gdzie senior może liczyć na kredyt? Getin Bank przygotował specjalną ofertę kredytową dla emerytów i rencistów. Pożyczkę może dostać senior nawet przy dochodach 550 złotych, ale nieposiadający negatywnej historii w BIK-u. W tym banku osoba starsza może starać się o pożyczkę od 1 000 do 150 000 zł z okresem kredytowania od 3 do 96 miesięcy.

Bank Pocztowy reklamuje się jako przyjazny dla seniorów. Dla posiadaczy Pocztowego Konta Nestor przygotowano kredyt oprocentowany w wysokości 9%. Można również skorzystać z limitu debetowego.

Wiele banków oferuje także kredyt gotówkowy seniorom posiadającym u nich rachunek bankowy. W takim przypadku instytucja finansowa podejmuje decyzje o udzieleniu kredytu na podstawie historii rachunku bankowego.

Wnioskując o kredyt, senior powinien przedłożyć w banku dowód osobisty i decyzję o przyznaniu emerytury lub renty.

Seniorzy na ogół nie mają problemu z uzyskaniem kredytu gotówkowego, jeśli nie przekroczą 70/75 lat. W bardziej zaawansowanym wieku banki nakładają coraz większe ograniczenia. Jest jednak kilka banków, które chętnie i na dogodnych warunkach udzielają pożyczkę klientom na emeryturze.

Emilia Kasińska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam