Ile trwa zaciąganie kredytu?

2014-11-27 15:59:50

Czas potrzebny na spełnienie wszystkich formalności kredytowych w banku, oraz oczekiwania na decyzję kredytodawcy, zależą m.in. od typu kredytu.

Czas od podjęcia decyzji o zaciągnięcia kredytu do jego wypłaty zależy m.in. od rodzaju kredytu. O wiele krócej czeka się na decyzję banku przy staraniach o kredyt gotówkowy czy też kredyt w rachunku bieżącym, znacznie dłużej trwa weryfikacja osób ubiegających się o kredyty hipoteczne. O wiele dłużej trwają też starania o kredyt zaciągany w sposób tradycyjny, czyli ze złożeniem wniosku kredytowego oraz wymaganych dokumentów w oddziałach bankowych. Znacznie krócej trwać będą procedury udzielania kredytów przez Internet. Już bywają oferty bankowe, w ramach których stały klient (na temat którego banki mają już sporo informacji, znają jego zdolność kredytową) może liczyć na pożyczkę nawet w kilkanaście minut.

Nie ma jednej recepty i jednego rozwiązania na jak najkrótszy okres oczekiwania na decyzję banku oraz wypłatę gotówki lub transz kredytowych. Każdy bank ma swoje procedury, warunki udzielania kredytów oraz żądania dotyczące dokumentów, które należy do banków w ten czy inny sposób dostarczyć.

Najszybciej można dostać pieniądze w firmach pozabankowych, bowiem pracownicy tych firm w celu dopełnienia formalności nawet przyjadą do domu ubiegającego się o pożyczkę. Mało tego: pracownik firmy pożyczkowej może dostarczyć w tym samym dniu pieniądze do domu klienta. Problem w tym, że pożyczki pozabankowe są często bardzo drogie, a za przyjazd pracownika do domu oraz dowóz gotówki też trzeba zapłacić. Poza tym warunki udzielania pożyczek w tych firmach zdecydowanie niekorzystne dla klienta: za każdy poślizg w spłacie kredytu czy też przesunięcie terminu spłaty płaci się spore kwoty.

Banki działają jednak na zupełnie innych zasadach. Obowiązują ich zapisy prawa bankowego czy rekomendacji Komisji Nadzoru Finansowego, a poza tym dużo dokładniej badają wiarygodność klientów. Szczególnie udzielając kredytów hipotecznych wnikliwie weryfikują możliwości finansowe klienta. Żądają przy tym wielu dokumentów, wszelkiego rodzaju zaświadczeń, oświadczeń, wyciągu z księgi wieczystej, wyceny nieruchomości itd. Na decyzję o przyznaniu bądź odmowie udzielenia kredytu hipotecznego ubiegający się mogą czekać nawet kilka miesięcy. Trudno jednak dziwić się bankom, skoro pożyczają na kilkadziesiąt lat kilkaset tysięcy złotych.

Renata Grochowska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam