Czy mogę założyć konto bankowe bez karty?

2015-02-06 14:09:37

Obsługa własnego konta osobistego dzięki wydanej do niego karcie debetowej jest wygodna. W każdej chwili możemy podjąć potrzebne nam pieniądze z bankomatu czy zapłacić za zakupy w sklepie bezgotówkowo. Niektórzy konsumenci nie potrzebują jednak karty płatniczej. Wolą pobierać pieniądze z bankowego okienka kasowego, rezygnując przy tym z płacenia kartą.

Wiele osób uważa, że posiadanie konta osobistego bez karty debetowej to nie najlepszy pomysł. Ich zdaniem rezygnacja z karty jest podobna do korzystania z komputera bez Internetu – jednym słowem dla nich karta jest koniecznym komponentem rachunku osobistego. Co jeśli jednak sami tak nie uważamy?

Plusy…

Karty płatnicze na pierwszy rzut wydają się mieć same plusy, ale nie dla wszystkich.

Karty z pewnością dają nam swobodę w realizacji transakcji bezgotówkowych. Z pomocą plastikowego pieniądza możemy płacić za zakupy w sklepach, na stacjach paliw, a także przez Internet. Karty sprawiają, że nie trzeba nosić ze sobą cały czas gotówki, co jest rozsądne zważywszy na potencjalną kradzież. Dodatkowo przyspieszają czas płatności - nie trzeba szukać w portfelu pieniędzy czy odliczać reszty.

…i minusy karty płatniczej

Na plusach karty płatnicze jednak się nie kończą. Mają one również różne wady. Największą z nich jest z pewnością konieczność uiszczania opłat za prowadzenie karty. Oczywiście nie jest to obecne przy każdym koncie i w każdym banku, ale bardzo często, jeśli nie zrealizujemy w danym miesiącu transakcji kartą na np. 200 lub więcej złotych, to bank nalicza nam opłatę.

Pamiętajmy również o osobach nieco bardziej dojrzałych, które nie chcą uczyć się obsługi karty płatniczej - obawiając się o bezpieczeństwo własnych pieniędzy, zgromadzonych na koncie bankowym.

Nie musisz decydować się na kartę

Jeżeli należymy do gronach osób, które nie cenią sobie tak bardzo płatności bezgotówkowych, a na dodatek nie chcemy dodatkowo płacić za kartę, to możemy oczywiście zrezygnować z tego dodatku. Wystarczy po prostu zrezygnować z wniosku o wydanie karty podczas zakładania konta osobistego - każdy bank uwzględni naszą wolę.

Marzena Kazbieruk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam