Czy sprawca wypadku dostanie odszkodowanie z OC?

2014-12-11 10:19:49

Ubezpieczenie OC to bardzo ważna polisa komunikacyjna. Czy na odszkodowanie z jego tytułu może liczyć także sprawca wypadku?

Ubezpieczenia komunikacyjne odgrywają bardzo ważną rolę, jeśli chodzi o organizację ruchu drogowego. Zaliczane są do nich ubezpieczenia obowiązkowe (OC) i dobrowolne (AC). Każde ma inne zadanie i w inny sposób reguluje kwestie odszkodowania wypadkowego.

Kto dostanie odszkodowanie z OC?

OC jest ubezpieczeniem odpowiedzialności cywilnej. Jest to polisa obowiązkowa, która musi zostać zakupiona przez każdego właściciela samochodu uczestniczącego w ruchu drogowym. Polisy tego typu nie są drogie, a ich wartość zależy od rocznika auta, historii wypadkowej jego właściciela oraz cennika samego ubezpieczyciela. Ogólnie jednak konkurencja na rynku powoduje, że są one dostępne w atrakcyjnych cenach.

Podstawowym celem polisy OC jest zapewnienie ochrony ofiarom wypadków i kolizji. Kupujemy OC po to, aby mieć z czego pokryć straty poszkodowanego z naszej winy uczestnika zdarzenia drogowego, np. koszty naprawy jego auta. Można powiedzieć, że OC to taka zabezpieczająca deska ratunku na wypadek, gdybyśmy się stali sprawcami wypadku.

Fakt, że OC jest polisą, która pokrywa koszty naprawy, jakie ponieść musi poszkodowany, powoduje, że siłą rzeczy na odszkodowanie z jego tytułu liczyć nie może sam sprawca. Od tego nie ma wyjątków, a to dlatego, że świadczenie ubezpieczeniowe dla sprawcy jest zapewniane przez inną polisę.

AC, czyli odszkodowanie dla sprawcy

Polisa AC (autocasco) to specjalny, dobrowolny typ ubezpieczenia komunikacyjnego. Jako właściciel samochodu możemy ją kupić po to, aby czuć się bezpieczniej. Dzięki tej polisie nie trzeba się obawiać, że w razie wypadku spowodowanego przez nas nie będziemy mieli z czego pokryć kosztów naprawy naszego pojazdu.

Zakup polisy AC przebiega podobnie do zakupu polisy OC. Różnica leży jednak w dobrowolności AC. Właściciel pojazdu nie ma obowiązku kupowania tego ubezpieczenia, z czego wielu kierowców korzysta. Chcąc obniżyć koszty eksploatacji auta, rezygnują z AC, po czym okazuje się, że po wypadku nie mają z czego pokryć kosztów naprawy samochodu.

Jeśli jako kierowca liczymy na odszkodowanie po wypadku lub kolizji, to nie możemy polegać tylko na OC innego uczestnika ruchu. AC zapewni nam potrzebną pomoc finansową, gdy to my popełniliśmy błąd na drodze.

Marzena Kazbieruk