Jak zmienić PIN do karty?

2015-02-27 09:37:50

Karty płatnicze to powszechnie narzędzia używane do płatności w sklepach oraz do wypłat gotówki z bankomatów. Możemy z nich korzystać przy pomocy funkcji zbliżeniowej lub z użyciem kodu PIN. Sprawdźmy, jak można zmienić kod.

Zarówno karta płatnicza, jak i wydany do niej kod PIN są przesyłane na adres korespondencyjny klienta, dlatego ważne jest podanie właściwych danych adresowych. Dla bezpieczeństwa karta oraz PIN przekazywane są w dwóch osobnych przesyłkach. Po otrzymaniu korespondencji, powinniśmy się upewnić, że nie została ona naruszona przez osoby nieuprawnione. Pamiętajmy także o podpisaniu karty zaraz po jej otrzymaniu.

Sprawdź też: Już niedługo PIN do karty otrzymasz SMS-em

Ochrona PIN-u

PIN to czterocyfrowy numer, dzięki któremu możemy swobodnie korzystać ze środków zgromadzonych na naszym rachunku bankowym. Pamiętajmy, że od chwili otrzymania karty i kodu PIN jesteśmy zobowiązani dbać o ich bezpieczeństwo, ponieważ są one kluczem dostępu do naszego konta i środków finansowych. Najlepiej zapamiętać kod i zniszczyć list z banku, w którym został przekazany. Jeśli jednak koniecznie musimy zapisać numer PIN, należy go zanotować w bezpiecznym miejscu, w postaci, która uniemożliwi odczytanie przez osoby nieuprawnione. Kodu tego nie wolno przechowywać razem z kartą, a w szczególności zapisywać go na karcie. Ponadto nigdy i nikomu nie wolno ujawniać naszego kodu PIN.

Utrata karty 

W sytuacji, gdy stracimy kartę, np. zostanie zgubiona lub skradziona, należy bezzwłocznie ją zastrzec. Gdy zapomnimy kodu PIN do swojej karty płatniczej lub po prostu jest on trudny dla nas do zapamiętania, mamy możliwość go zmienić.

Zmiana PIN-u

Kod PIN do karty płatniczej można zmienić na kilka sposobów:

  • w bankomacie (własnym banku lub dowolnym),
  • w serwisie internetowym banku,
  • na infolinii banku.

To, która opcja jest dostępna w danym banku, zależy tylko od jego wewnętrznych procedur. Oto kilka przykładów:

W mBanku numer PIN można samodzielnie ustawić, logując się do serwisu transakcyjnego lub dzwoniąc na mLinię przez automatyczny serwis telefoniczny (IVR). Po zalogowaniu się do serwisu trakcyjnego, należy wybrać z menu kolejno Moje finanse: Karty, następnie wskazać kartę, do której ma być ustanowiony numer PIN i kliknąć na jej wizerunek, po zmianie widoku należy wybrać w Szczegółach przycisk z poleceniem Zmień PIN. Wpisujemy swój nowy czterocyfrowy kod PIN, a zmianę potwierdzamy przyciskiem "Zapisz zmiany", następnie potwierdzamy jednorazowym kodem SMS.

Sprawdź też: Jakie kombinacje cyfr wybrać na kod PIN?

W Banku BGŻ możliwość zmiany kodu PIN do karty istnieje we wszystkich bankomatach na terenie Polski.

W Banku Millennium możemy zmienić PIN do karty w bankomacie Millennium w sytuacji, gdy pamiętamy obecny kod. W przypadku, gdy nie znamy swojego PIN-u, ale posiadamy Millekod i H@sło1, możemy nadać PIN, dzwoniąc do TeleMillennium pod numery 801 331 331 lub +48 22 598 40 40. Możemy także zalogować się na www.bankmillennium.pl, używając Millekodu, H@sła1.

Ilona Maciejuk