Jak zamknąć konto firmowe?

2014-12-01 12:55:49

Konto firmowe, jak sama nazwa wskazuje, jest rachunkiem bankowym służącym dla celów przedsiębiorstwa. Na tym rachunku odbywają się wszystkie operacje związane z działalnością finansową firmy. Jest ono niezbędne do jej funkcjonowania. W jaki sposób jednak zamknąć to konto, gdy firma kończy działalność na rynku?

Konto firmowe powinien zlikwidować każdy przedsiębiorca, który decyduje się na zawieszenie swojej działalności lub też jej całkowite zamknięcie.

Podstawową sprawą, o której trzeba pamiętać, zamykając konto firmowe, jest regulacja wszystkich należności w banku. Jeśli przedsiębiorca posiadał otwartą linię kredytową, należy spłacić zadłużenie przed likwidacją rachunku. W przypadku, gdy firma znajduje się w kłopotach finansowych i jej właściciel nie jest w stanie uregulować długu, powinien skontaktować się z bankiem i poprosić o rozłożenie zadłużenia na raty.

Jeśli na likwidowanym koncie są zgromadzone środki finansowe, należy je przelać na inne konto. Odpowiednią dyspozycję można przekazać we wniosku o zamknięcie rachunku.

Zamykając konto firmowe, należy wypełnić wniosek, w którym wpisujemy dane właściciela rachunku oraz informacje dotyczące firmy wraz z prośbą o likwidację konta. Taki dokument można wysłać pocztą lub dostarczyć osobiście do banku. Ważne, by podpis na wniosku był zgodny z tym, który został złożony na umowie otwarcia konta. W przypadku, gdy przedsiębiorca osobiście uda się do banku, by zlikwidować konto, musi posiadać przy sobie dowód osobisty. Jeśli konto firmowe należało do spółki, potrzebna jest zgoda na likwidację wszystkich właścicieli. W niektórych bankach dyspozycję o zamknięciu rachunku możemy złożyć przez Internet lub drogą telefoniczną.

Po złożeniu wniosku o likwidację konta firmowego następuje okres wypowiedzenia. Jego długość jest zależna od banku. Może trwać od 14 do 30 dni. Pomimo dopełnienia wszystkich formalności, warto po tym okresie upewnić się w banku, że konto rzeczywiście zostało zamknięte i firma nie ma już żadnego zadłużenia. Może się zdarzyć, że w trakcie okresu wypowiedzenia bank naliczy nam, np. opłatę za prowadzenie rachunku i jeśli jej nie uregulujemy, nasze konto wciąż będzie aktywne.

Konta firmowe działają na trochę innych zasadach, niż osobiste ROR-y. Warto osobiście dopilnować zamknięcia rachunku przedsiębiorstwa, by w przyszłości nie zaskoczyły nas koszty związane z wciąż działającym kontem.

Emilia Kasińska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam