Miejsce rejestracji ma wpływ na cenę ubezpieczenia OC

2014-11-24 17:46:35

Na cenę obowiązkowego ubezpieczenia OC ma wpływ wiele czynników. Jednym z nich jest, o czym nie wszyscy wiedzą, również miejsce rejestracji. Dlaczego tak się dzieje i jak można obniżyć składkę?

Posiadanie polisy OC jest obowiązkowe dla każdego właściciela pojazdu poruszającego się po polskich drogach. Obecnie nie tylko policja, ale również np. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny sprawdzają posiadanie ubezpieczenia, nakładając kary na właścicieli pojazdów w przypadku jego braku.

Wykupując polisę OC, często trzeba się liczyć z wysokimi składkami, zależnymi od różnych czynników.

Miejsce rejestracji a wysokość składki

Jesteśmy przyzwyczajeni, że na wysokość polisy OC wpływają takie czynniki, jak jazda bezwypadkowa, doświadczenie kierowcy, a nawet jego wiek. Niejedna osoba ze zdziwieniem przyjmie tymczasem informację, że wysokość składki OC uzależniona jest również od miejsca rejestracji auta. Oznacza to, że dwie różne osoby o takich samych zniżkach, ale mieszkające w dwóch różnych miejscowościach zapłacą różne kwoty za polisę OC w tej samej firmie. Okazać się może, że jedna z tych osób zapłaci nawet dwa razy tyle, co drugi kierowca.

Dlaczego miejsce rejestracji samochodu wpływa na wysokość składki OC? Odpowiedzią jest poziom ryzyka, jaki muszą wziąć pod uwagę firmy ubezpieczeniowe. Mieszkaniec dużego miasta zapłaci więcej za polisę, niż gdyby mieszkał w małym miasteczku lub na wsi. Poruszanie się po większym mieście to większe ryzyko wypadku lub kolizji, a to ze względu na większe natężenie ruchu. Skoro prawdopodobieństwo wypadku jest większe, wyższa musi być składka. Ma tu zastosowanie podobna zasada, jak w przypadku wieku kierowców. Kierujący do 25 lat powodują więcej kolizji, tak jak i w dużym mieście jest więcej wypadków.

Sposoby na obniżenie składki

Skoro już mieszkamy w dużym mieście i jesteśmy skazani na wyższą składkę, warto spróbować ją obniżyć w inny sposób. Kierowcy stosują różne rozwiązania. Oto najpopularniejsze:

- Jeśli mamy więcej niż jedno auto, warto wszystkie samochody ubezpieczyć w jednej firmie. Wtedy możemy liczyć na dodatkowe upusty.

- Gdy ubezpieczyciel nakłada na nas wyższą składkę za wiek do 25 lat, warto dołączyć do ubezpieczenia rodzica, który posiada już zniżki. Co prawda, stanie się on współwłaścicielem auta, ale my skorzystamy z jego rabatów, a po kilku latach uzbieramy własne.

- Nie wszyscy wiedzą, że zniżki przechodzą z męża na żonę oraz odwrotnie. Oznacza to, że jeden współmałżonek może korzystać ze zniżek drugiego współmałżonka, bez konieczności wpisywania go do dowodu rejestracyjnego (przy wspólnocie majątkowej).

Oczywiście to nie wszystkie metody na obniżenie składek. Warto o różne możliwości pytać w poszczególnych firmach ubezpieczeniowych. 

Marzena Kazbieruk