Jak wybrać kredyt konsolidacyjny dla swojej firmy?

2014-11-27 18:35:25

Kredyty konsolidacyjne często są jedynym wyjściem dla przedsiębiorców prowadzących własną działalność gospodarczą, którzy mają kłopoty ze spłatą zobowiązań bankowych. Jak wybrać dla swojej firmy najlepszy kredyt konsolidacyjny?

Przedsiębiorcy prowadzący własny biznes często wspomagają się kredytami bankowymi - m.in. kredytami obrotowymi, inwestycyjnymi czy w rachunkach bieżących. Te wprawdzie pomagają spółce w funkcjonowaniu, ale też mogą sprawić wiele kłopotów. Spłacający wiele takich zobowiązań przedsiębiorca często nie jest w stanie regulować wszystkich zobowiązań, tym bardziej jeżeli kontrahenci ociągają się z realizacją faktur. Wówczas firmy mogą stracić płynność finansową. Jedynym wyjściem bywają wówczas kredyty konsolidacyjne. Takie kredyty są dostępne w ofercie bankowej. Dobrze wiedzieć, jak wybrać najlepszy dla firmy kredyt konsolidacyjny.

Wyjaśnijmy, co to jest kredyt konsolidacyjny i na jakich zasadach funkcjonuje. Najkrócej rzecz ujmując, jest to połączenie kilku kredytów w jeden, często z mniejszą ratą miesięczną. Warto jednak przestrzec przed zbytnim optymizmem. Kredyt konsolidacyjny nie oznacza zmniejszenia zobowiązania, ale z pewnością obniży miesięczne raty. Kredyt konsolidacyjny wiąże się zazwyczaj z wydłużeniem okresu spłaty w porównaniu do poprzednich zobowiązań. Nierzadko wiąże się także z dodatkowymi kosztami - typu wyższe oprocentowanie, prowizja, ubezpieczenia itp. Kredyt konsolidacyjny pozwala jednak kredytobiorcy na utrzymanie bądź odzyskanie płynności finansowej.

Trzeba wiedzieć, że kredyt konsolidacyjny jest dobrym rozwiązaniem dla firmy, która dużo wcześniej zorientuje się w swojej sytuacji i sięgnie po niego, kiedy jeszcze nie ma kłopotów z realizacją zobowiązań. Kiedy takie kłopoty zaistnieją, firma może mieć duże trudności z uzyskaniem kredytu, właśnie z powodu gorszego standingu finansowego. Poza tym trzeba pamiętać, iż każdy kredyt należy dopasować do sytuacji firmy, potrzeb i oczekiwań przedsiębiorcy. Ponadto typowe kredyty konsolidacyjne dla firm mają tylko niektóre banki. Jednak w przypadku kredytów firmowych dużą rolę odgrywają indywidualne negocjacje, więc przedsiębiorca na pewno nie pozostanie pozostawiony sam sobie.

Emilia Kasińska