Jaki kredyt na inwestycje firmowe?

2014-11-27 13:57:24

Kredyty inwestycyjne udzielane są przez banki na rozwój firm: na nowe technologie, rozbudowę parku maszynowego, montaż nowych nitek produkcyjnych czy inne inwestycje. Oferta jest bogata, więc warto ją przeanalizować i wybrać jak najlepszy kredyt na inwestycje firmowe.

Jeszcze do niedawna przedsiębiorcy mogli tylko pomarzyć o bankowych kredytach celowych, a i o kredyty obrotowe na działalność bieżącą było niezwykle trudno. Teraz też nie jest łatwo, ale banki są już zdecydowanie bardziej otwarte na kredytowanie firm. Najlepiej starać się o kredyty celowe, jeżeli inwestycje firmowe są już zaawansowanej fazie. Banki wówczas są bardziej przychylne, co oznacza, że przedsiębiorcy mogą liczyć na kredyty na rozwój swych firm.

BGŻ ma w swojej ofercie ciekawą i szeroką ofertę kredytów inwestycyjnych, takich jak chociażby Kredyt Inwestycyjny na zasadach ogólnych. Bank kredytuje do 80 proc. wartości inwestycji, a przy jednoczesnej gwarancji Banku Gospodarstwa Krajowego - nawet do 100 proc. W ofercie jest również Kredyt Inwestycyjny na zasadach uproszczonych: BGŻ nie wymaga biznesplanu, a kredyt dostępny jest również dla firm, które nie mają historii kredytowej w tym banku. Przedsiębiorcy mogą też liczyć na Kredyt Inwestycyjny Zielona Energia. Jest on atrakcyjnie oprocentowany, a zasady spłaty ustalane są indywidualnie. BGŻ ma w swojej ofercie również kredyty inwestycyjne wspierane przez środki z Unii Europejskiej. Są to takie kredyty, jak Kredyt BGŻ Unia, Kredyt Agro Unia oraz Kredyt Inwestycyjny ze środków EBI. Wszystkie szczegóły na temat kredytowania firm dostępne są w oddziałach banku.

Comperia.pl sporządza zestawienia najkorzystniejszych kredytów inwestycyjnych dla firm. Na czele obecnego zestawienia jest BNP Paribas, udzielający kredytu inwestycyjnego firmom, które są na rynku od co najmniej 12 miesięcy. Bank pobiera prowizję w wysokości 0,5 proc. Marżę ustalił na poziomie od 1,3 proc. Kredyt udzielany jest w PLN oraz EUR i – co ważne – bank nie wymaga ubezpieczenia. Na drugim miejscu jest bank PKO BP z Kredytem Inwestycyjnym MSP. Bank pobiera prowizję w wysokości 1,5 proc., marża w tym banku wynosi od 2,5 proc., a kredyt udzielany jest również w walutach obcych. Co równie ważne: bank nie wymaga żadnego stażu działalności. Trzeci na podium jest Idea Bank, który proponuje Kredyt ze Wsparciem Unijnym, nie pobiera przy tym prowizji, marża jest indywidualnie negocjowana, staż firmy ma wynosić minimum 3 miesiące. Kredyt jest udzielany tylko w złotówkach. Jego zaletą jest wysoka kwota, brak zabezpieczenia oraz długi okres kredytowania, a wadą fakt, że kredyt udzielany jest tylko w PLN oraz że bank wymaga zaświadczeń.

Jaki kredyt będzie najkorzystniejszy dla firmy? O tym musi zadecydować sam przedsiębiorca po analizie dostępnych na rynku ofert.

Ilona Maciejuk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam