Czy mąż może korzystać z karty żony?

2014-11-21 18:53:13

Zdawać by się mogło, że korzystanie z karty płatniczej żony przez męża, to rzecz jak najbardziej naturalna. I pewnie niejedno z nas korzystało z karty płatniczej swojej drugiej połówki. Tylko, czy jest to zgodne z prawem?

Będąc w związku małżeńskim, prowadzimy wspólne konta bankowe, razem decydujemy się również na karty kredytowe. Z racji tego, że wydanie karty płatniczej do konta to koszt najczęściej około kilkunastu do nawet kilkudziesięciu złotych, a i korzystanie z karty bywa czynnością płatną, stąd najczęściej małżonkowie decydują się na posiadanie jednej karty płatniczej czy też jednej karty kredytowej. I nie było by w tym nic złego, gdyby nie zapisy regulaminów poszczególnych banków.

Korzystanie z karty małżonka złamaniem regulaminu

Zgodnie z prawem bankowym i zapisami regulaminów kart płatniczych poszczególnych banków, posługiwanie się przez męża kartą płatniczą żony (i na odwrót) jest zabronione. W ślad za zapisami regulaminu banku niedopuszczalne jest udostępnianie osobie postronnej kodu PIN do karty. Tym bardziej, że kod PIN traktowany jest jako kod indywidualny i ściśle tajny. Udostępnienie go małżonkowi może skutkować nawet rozwiązaniem z nami umowy o świadczenie usług przez bank.

Sprawdź też: Ile dni czeka się na kartę do bankomatu?

Najczęściej jednym z zapisów regulaminu korzystania z karty płatniczej jest adnotacja o tym, że "używanie karty płatniczej przez osobę, do której ona nie należy (np. pożyczanie karty lub udostępnianie jej osobie bliskiej) jest surowo zabronione". Stąd coraz częściej zdarza się, że w sklepie, kiedy mąż próbuje zapłacić za zakupy kartą żony, sprzedawca odmawia zrealizowania takiej transakcji. I jeśli cała sytuacja skończy się na odmowie, można mówić wówczas o dużej ilości szczęścia, bowiem prawo pozwala sprzedawcy na odebranie nam takiej karty, jeśli dane na niej zawarte nie zgadzają się z naszymi danymi osobowymi. I bynajmniej nie pomogą tu wyjaśnienia, że karta jest własnością naszego małżonka, a my jesteśmy współwłaścicielami rachunku.

Dodatkowa karta wybawieniem z opresji

Chcąc korzystać z jednego konta we dwoje, dobrym rozwiązaniem wydaje się być dodatkowa karta płatnicza do rachunku. Najczęściej banki wyrażają zgodę na wydanie imiennej karty dla wskazanej przez właściciela rachunku osoby. W tym celu konieczne jest złożenie odpowiedniej dyspozycji o wydanie dodatkowej karty płatniczej w placówce banku bądź też za pośrednictwem bankowości internetowej.

Sprawdź też: Niepodpisana karta do konta - czy kasjer może ją zniszczyć?

Za wydanie karty, jak i za jej użytkowanie, właściciel rachunku zobowiązany będzie płacić. Samo wydanie karty to koszt zwyczajowo rzędu kilkunastu-kilkudziesięciu złotych. Korzystanie z karty zaś to koszt od kilku do kilkunastu złotych miesięcznie (choć w niektórych bankach za użytkowanie karty nic się nie płaci). Jeśli oboje małżonków korzysta aktywnie z konta, operując kartą, to aby ustrzec się nieprzyjemnych sytuacji w sklepie czy banku, warto wyrobić drugą kartę lub też wypłacać środki z bankomatu, a w sklepie płacić gotówką za zakupy.

Marzena Kazbieruk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam