Czy za zakupy świąteczne płacić kartą kredytową?

2015-03-31 19:49:36

Przedświąteczne zakupy mogą przyprawiać o zawrót głowy. Smakołyki, dekoracje i masa innych przedmiotów, które mamy na swojej liście zakupowej, kosztują krocie. Czy warto zapłacić za te zakupy kartą kredytową?

Płatność kartą kredytową za świąteczne zakupy może być oszczędna. Wydatki opłacane kartą kredytową nie od razu są oprocentowane. Większość banków oferuje obecnie całkiem długie okresy bezodsetkowe. To pozwala na opłacenie części zadłużenia na przykład z kolejnej wypłaty.

Płatność kartą kredytową w okresie przedświątecznym jest wygodna i bezpieczna. Przed świętami w sklepach i galeriach handlowych są obecne tłumy ludzi, lepiej nie nosić przy sobie nadmiaru gotówki, by w ścisku i zamieszaniu nie paść ofiarą kieszonkowca.

Nie zapominajmy również o tym, że kartą kredytową wygodnie zapłacimy również za zakupy internetowe w kraju i w zagranicznych sklepach. Płatności są błyskawiczne i pozwalają na szybkie zamówienie wybranych towarów. A przecież to na święta zwykle wymieniamy sprzęt AGD, kupujemy nowy telewizor czy finansujemy szybki remont. Nawet na ostatnią chwilę. 

Niektóre karty kredytowe uprawniają do udziału w programach lojalnościowych. Zakupy i płatność takimi kartami pozwalają uzyskać na przykład nagrody rzeczowe, bony zakupowe lub zwrot jakiegoś procenta wydanych pieniędzy na konto. To kolejny powód, dla którego warto sięgnąć po kartę kredytową podczas przedświątecznych zakupów.

Dla właścicieli kart kredytowych wiele sklepów i punktów usługowych przewiduje ponadto szereg atrakcyjnych rabatów. Dotyczą one także zakupów w sklepach spożywczych.

Minusem płatności kartą kredytową przed świętami może być większa pobłażliwość dla wydatków. Niektórym trudno jest narzucić sobie dyscyplinę. Gdy płacimy gotówką, odczuwamy fizyczny odpływ pieniędzy, płatność kartą jest bardziej wirtualna i nienamacalna. Ale i od tego kłopotu można się jakoś opędzić. Najlepiej sporządzić listę zakupów i konsekwentnie się jej trzymać.

Tomasz Słupczyński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam