Jak zamyka się konto bankowe?

2015-03-04 16:44:02

Zamknięcie konta bankowego nie jest ani skomplikowane, ani specjalnie czasochłonne. Jak się do tego zabrać?

Bank, w którym zdecydowaliśmy zamknąć konto osobiste, będzie nas jeszcze zapewne próbował przekonać do pozostania przy korzystaniu z konta, które prowadzi. Jeśli posiadamy jednak rachunek bieżący w innym banku lub zdecydowaliśmy się swoje konto przenieść, dublowanie usług w wielu instytucjach finansowych nie ma sensu. Czasami najlepszym rozwiązaniem jest właśnie zamknięcie konta bankowego.

Sprawdź umowę

Pierwszy krok do zamknięcia rachunku polega na zajrzeniu do umowy i regulaminu kont osobistych w naszym obecnym banku. W tych dokumentach znajdziemy wszystkie szczegółowe informacje dotyczące rezygnacji z usługi. Możemy również wybrać się do dowolnej placówki banku i na miejscu ustalić, kiedy i na jakich warunkach możemy odstąpić od obowiązującej nas umowy do rachunku.

Jest to szczególnie ważne wówczas, gdy założyliśmy ROR, przystępując do jakiejś promocji (np. otrzymując w zamian nagrodę typu tablet, aparat cyfrowy, wysoko oprocentowaną lokatę). Czasami bowiem możemy być zobowiązani do korzystania z konta przez określony czas, a jeśli zamkniemy je przed terminem zawartym w umowie, będziemy zobowiązani do zwrotu wcześniej podarowanego nam przez bank prezentu.

Wyzeruj saldo

Podstawową kwestią jest zawsze wyzerowanie salda na koncie. Jeśli mamy jakieś zaległości, trzeba je uzupełnić. Nadwyżki finansowe należy wypłacić - i to co do grosza. Należy również uwzględnić opłatę za prowadzenie rachunku i za posiadanie karty płatniczej. Jeśli jest środek miesiąca, a konto ma zostać zamknięte na przykład w ciągu 2 tygodni, możliwe, że zostaną jeszcze doliczone opłaty miesięczne. Należy wówczas pozostawić na koncie kwotę, która pokryje dokładnie koszt wspomnianych opłat. Pozostawienie na rachunku kilku groszy więcej lub mniej może zablokować procedurę zamykania rachunku i będziemy musieli rozpocząć ją od nowa.

Przenoszenie rachunku do innego banku

Jeśli zamykanie rachunku bankowego jest podyktowane chęcią przeniesienia swojego głównego konta do innego banku, możemy skorzystać z pośrednictwa tej instytucji finansowej w procedurze zamykania rachunku. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, oszczędzamy czas i fatygę. Bank, który załatwia za nas wszystkie formalności, ureguluje także ewentualny debet i odbierze nadwyżki.

By nie płacić podwójnie

Zamknięcie konta bankowego to dobry pomysł, jeśli skusiliśmy się na ofertę innej instytucji finansowej i nie zamierzamy dłużej korzystać z dotychczasowego rachunku bankowego. Konta bankowe zazwyczaj generują koszty w skali miesięcznej lub rocznej, więc jeśli nie zamierzamy korzystać z usług danej instytucji, szkoda wciąż za nie płacić. Lepiej spożytkować te środki w inny sposób.

Ilona Maciejuk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam