Cashback - czyli jak wypłacać z kasy sklepu?

2014-12-01 12:27:08

Nie wszyscy jeszcze wiedzą, że pieniądze można wypłacać nie tylko w bankomatach, ale również w sklepach czy na stacjach benzynowych. Wszystko dzięki usłudze cashback. Sprawdźmy zatem, jak wypłacić pieniądze z kasy sklepu.

Jeśli znajdziemy w okolicy sklep z logo Visa albo MasterCard i oznaczenie cashback, oznacza to, że w takim miejscu możemy wypłacić pieniądze. Czasami może to być jedyna szansa na pozyskanie gotówki, gdy brak w pobliżu bankomatu.

Zakupy i wypłaty

Cashback to bardzo wygodne rozwiązanie podejmowania pieniędzy z własnego konta. Jednak żeby z niego skorzystać, najpierw należy zrobić zakupy. Można powiedzieć, że to taka operacja wiązana. Nie jest ważne, co kupimy i ile wydamy, istotne jest, że musimy zapłacić kartą. Oczywiście wcześniej trzeba poinformować sprzedawcę, że chcemy wypłacić gotówkę. Obecnie, bez względu na to, czy posiadamy kartę Visa, czy MasterCard, możemy pobrać w ten sposób jednorazowo do 300 zł. Co ciekawe, nie musimy wprowadzać dwa razy numeru PIN, wystarczy jednorazowa autoryzacja.

W przypadku kart zbliżeniowych nie ma znaczenia, czy kwota wypłaty przekracza, czy nie przekracza 50 zł, zawsze należy wprowadzić kod PIN. Dodatkowo w przypadku plastików MasterCard trzeba umieścić kartę w terminalu, a zatem nie wykorzystamy jej zbliżeniowych możliwości.

Przeważnie banki nie ustalają limitów na operacje cashback. Jeśli już jakieś ograniczenia wystąpią, to najczęściej wynikają z limitów ustawionych na koncie przez samego klienta.

W różny sposób również banki traktują operacje cashback. W zależności od konkretnej instytucji bankowej mogą to być transakcje bezgotówkowe lub gotówkowe.
 
Gdzie korzystać z cashbacku?

W Polsce coraz więcej punktów handlowych przystępuje do programu cashback. Jest ich już ponad 52 tys. Ne wszystkie banki umożliwiają jednak korzystanie z tej usługi. Przykładowo do tej pory nie wprowadził jej Eurobank. Skorzystamy z niej za to np. w PKO BP, Banku Peakao, w Alior Banku czy w mBanku.

Jeśli chodzi o opłaty za korzystanie z usługi cashback, wszystko zależy od banku. W części z nich można korzystać z tej opcji za darmo (np. Bank Millenium), a w innych trzeba za to płacić (np. PKO BP, Bank Pekao).

Renata Grochowska