Jak oszczędzić na paliwie, płacąc kartą?

2014-12-15 12:09:13

Banki proponują swoim klientom oszczędzanie na paliwie. W jakiej formie można z tego skorzystać?  

Obecne ceny paliw w Polsce są bardzo wysokie, biorąc pod uwagę przede wszystkim wysokość wypłaty przeciętnego Kowalskiego, który najczęściej zarabia najniższą krajową. Dlatego też niekiedy w szkołach nauki jazdy zwraca się uwagę przyszłych kierowców na to, jak jeździć, aby jazda była ekonomiczna, a samochód spalał jak najmniej paliwa. Oczywiście nie da się uniknąć tankowania samochodu, ale ekonomiczna jazda pozwala sporo zaoszczędzić, dzięki czemu mniej środków zostawimy na stacji benzynowej.

Wiele banków wprowadza dla swoich klientów rozmaite akcje promocyjne, dzięki którym można sporo zaoszczędzić, płacąc za zatankowane paliwo przy pomocy karty kredytowej lub debetowej. Posługujący kartą wydaną do rachunku rozliczeniowego mogą liczyć na rozmaite bonusy. Doskonałym przykładem jest Getin Bank, który oferuje taką kartę swoim klientom. Dzięki temu klient banku za litr benzyny 95 zapłaci 4,95 zł, niezależnie od aktualnej ceny wyświetlanej na dystrybutorze.

Kwotę 4,95 zł uzyskiwało się, odejmując ją od średniej ceny paliwa z poszczególnych miesięcy. I tak w zależności od średniej ceny z poszczególnych miesięcy na trzydziestu litrach zatankowanego paliwa klient może uzyskać zwrot wahający się od nieco ponad 11 złotych, do nawet 20 złotych. Za zaoszczędzone w ten sposób pieniądze można zatankować dodatkowe paliwo. Niestety bank nałożył obostrzenia i zastrzegł, że klient płacący tego typu kartą może zatankować tylko 30 litrów paliwa na miesiąc. Zwrot w przeciągu całego roku nie może przekroczyć 300 zł.

Warto się również zastanowić, czy posiadanie takiej karty jest dla kierowcy opłacalne. Samo wydanie środka płatniczego jest bezpłatne, lecz prowadzenie takiej karty wynosi już 2,99 zł miesięcznie. Jeżeli w styczniu 2014 roku średnia cena litra benzyny 95 wynosiła 5,29 zł, to aby koszt prowadzenia karty się zwrócił, trzeba zatankować za minimum 52,9 zł, czyli 10 litrów paliwa. Automatycznie, im większe tankowanie, tym bardziej opłaca się posiadać taką kartę.

Marzena Kazbieruk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam