Jak chronić kartę płatniczą?

2014-11-19 18:52:42

Karty płatnicze to jedno z podstawowych narzędzi płatności. Korzystamy z nich na co dzień w sklepach, dokonując zakupów internetowych i w wielu innych sytuacjach. Jak zabezpieczyć je przed zagrożeniami?

Podstawowe środki ostrożności przy posługiwaniu się kartą płatniczą:

  • Karta płatnicza jest wydawana na konkretną osobę. Nie udostępniajmy jej osobom trzecim. Płacąc kartą w restauracji, nie pozwalajmy, by kelner oddalał się z naszą kartą na zaplecze.
  • Kartę powinniśmy podpisać. Niedopuszczalne jest natomiast zapisywanie na karcie numeru PIN. Dla złodzieja to fantastyczna okazja do kradzieży. PIN powinniśmy zapamiętać i nie powierzać go osobom trzecim. Podczas wpisywania kodu w trakcie akceptowania płatności i wypłat z bankomatu warto zasłonić klawiaturę drugą dłonią.
  • Warto ustalić dzienny limit transakcji dla karty. Nawet jeśli karta zostałaby skradziona, limit nie pozwoli na wypłatę wszystkich pieniędzy z konta.
  • Należy na bieżąco sprawdzać dane o przeprowadzonych transakcjach na koncie bankowym.
  • Podczas korzystania z bankomatu należy zachowywać ostrożność. Należy być czujnym, czy bankomat nie wygląda podejrzanie, czy nie zostały przyczepione do niego odstające elementy. Istnieją metody kopiowania pasków magnetycznych kart oraz odczytywania numeru PIN (skimming). Jeśli bankomat wydaje się podejrzany, lepiej z niego nie korzystać i zgłosić ten fakt w banku.
  • Płatności kartą w Internecie najlepiej wykonywać tylko przez połączenia szyfrowane. Należy podawać dane karty tylko w zaufanych formularzach płatności, nie powinno się udostępniać ich na adres e-mail ani w żaden inny sposób.
  • Pod żadnym pozorem nie należy odpowiadać ani reagować na e-maile od osób lub instytucji, które sugerują, że należy zalogować się na konto bankowe lub podać dane karty. Taki zabieg (phishing) to próba wyłudzenia danych. Banki i operatorzy płatności nie kontaktują się z klientami w takiej formie. Wiadomości tego typu należy zignorować.

Zachowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa przy korzystaniu z karty płatniczej nie wymaga wiele wysiłku, a może uchronić nas przed kradzieżą karty, danych z niej i w ostateczności - pieniędzy. Jeśli mimo ostrożności padniemy ofiarą kradzieży, należy niezwłocznie skontaktować się z bankiem, by zastrzec kartę i uniemożliwić wypłacanie z niej środków.

Renata Grochowska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam