Jak planować wydatki domowe?

2015-02-27 13:38:40

Życie z ołówkiem w ręku staje się koniecznością. Każda rodzina powinna mieć przygotowany budżet domowy, w którym zawarte zostaną przychody i wydatki. Jak planować wydatki domowe?

Planowanie wydatków jest bardzo ważnym elementem każdego budżetu domowego. Jeżeli weźmiemy ołówek do ręki i spiszemy wszystkie wydatki, jakie poczyniliśmy w miesiącu, wyjdzie na jaw, ile zbędnych rzeczy zakupiliśmy i ile niepotrzebnie wydaliśmy. 

Pogrupuj wydatki na kategorie

Wydatki zawsze należy planować i jednocześnie szukać przy tym oszczędności. Najlepiej posegregować je na grupy ważności, na przykład wydatki na utrzymanie samochodu, na dzieci, na utrzymanie domu, na najważniejsze zakupy. Trzeba mierzyć siły na zamiary, nie wolno planować wydatków, na które nas nie stać. Nie należy planować wydatków ponad przychody.

Zachowuj paragony

Planowanie wydatków gospodarstwa domowego można zacząć na przykład od zbierania paragonów z codziennych zakupów. Dobrze też przy planowaniu budżetu domowego przeznaczyć pewną pulę pieniędzy na nieprzewidziane wydatki, czyli mieć tzw. rezerwę budżetową.

Nie uwzględniaj dodatków do pensji

Planowanie budżetu domowego przygotowuje się na podstawie wydatków w kolejnym miesiącu oraz realnych przychodów. Nie planowanych, ale realnych. Jeżeli jakieś pieniądze dodatkowo spłyną do budżetu domowego, będzie to jego wzmocnienie. Jeżeli natomiast zabraknie środków, może stać się to katastrofą dla budżetu.

Najlepiej planowanie budżetów domowych wykonywać pisemnie lub za pomocą specjalnych programów komputerowych.

Na zakupy tylko z listą

Jeżeli idziemy na zakupy, warto wziąć kartę płatniczą oraz listę niezbędnych sprawunków. Jeżeli zabieramy ze sobą gotówkę, wyliczmy potrzebną nam kwotę. Jeżeli w budżecie zostaną jakieś nadwyżki finansowe – chociażby z dodatkowych przychodów – najlepiej złożyć je na konto oszczędnościowe albo zdeponować w banku na określony procent.

Emilia Kasińska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam