Pomysły na finansowe postanowienia noworoczne

2014-11-26 14:22:42

Najbliższe plany finansowe Polaków sięgają nie tylko świąt Bożego Narodzenia, ale również postanowień noworocznych.

Do świąt Bożego Narodzenia pozostał niespełna miesiąc, zatem przygotowania do nich ruszyły pełną parą. Po drodze są również wydatki związane z dniem świętego Mikołaja. Tuż po świętach mamy Sylwestra, a przede wszystkim Nowy Rok. Na święta prawdopodobnie mamy już wszystko zaplanowane, ale Nowy Rok zawsze pobudza do refleksji, do zmian w swoim życiu i do postanowień noworocznych.

Początek nowego roku to okres bilansów, przeróżnych podsumowań i refleksji. To także czas, aby bliżej przyjrzeć się swoim finansom i, o ile jest to możliwe, zaplanować je na nadchodzący 2015 rok. Czasami warto podjąć pewne decyzje, które dotyczą naszych finansów osobistych oraz rodzinnych. Nie jest to takie proste: postanowienia finansowe zawsze można podejmować, ale często weryfikuje je życie.

Postanowienia finansowe powinny być na miarę naszych możliwości. Możemy postanowić założyć konto oszczędnościowe i do końca 2015 roku zgromadzić na nim średnią płacę krajową. Młodzi najczęściej nie myślą o emeryturze, a to błąd. Jeżeli nie odkładają indywidualnie na swoje przyszłe świadczenia emerytalne, powinni podjąć takie postanowienie. Warto pomyśleć także o wykupieniu ubezpieczenia zdrowotnego. To dobre postanowienie i pożyteczne nie tylko dla siebie, ale i rodziny.

Przed podjęciem pewnych decyzji finansowych warto też zapoznać się z wydawnictwami finansowymi, które pomogą nie tylko oszczędzać, ale i prowadzić własny biznes. Uczą też inwestowania. Można np. jeden dzień w tygodniu poświęcić na niewydawanie żadnych pieniędzy. Jest to możliwe i warto to rozważyć. W ogóle warto zacząć spisywać wydatki, bo to pomoże zidentyfikować te pozycje, na które wydajemy zdecydowanie za dużo. Na tej podstawie dobrze jest sporządzić budżet domowy, czyli plan dochodów i wydatków zarówno w krotszym, jak i długim okresie.

Noworoczne postanowienia finansowe mogą być różne. Należy je jednak dokładnie przemyśleć, aby nie pozostały jedynie w sferze postanowień czy też pobożnych życzeń.

Emilia Kasińska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam