Jak bezpiecznie wypłacać pieniądze z bankomatu?

2014-11-28 15:19:14

Wielu osobom trudno wyobrazić sobie codzienne funkcjonowanie bez bankomatów i kart płatniczych. Problemem jest jednak bezpieczeństwo wypłaty pieniędzy z bankomatów.

Początkowo klienci bankowi nieufnie podchodzili do bankomatów oraz kart płatniczych. Nowości zawsze traktuje się z rezerwą. Zresztą do dziś wielu starszych klientów woli iść do banku i tam wypłacić pieniądze z kasy, a nie z bankomatu. Złodzieje nadal mają zbyt wiele okazji do włamań do kont bankowych za pośrednictwem bankomatów, tym bardziej że sami nie dbamy o bezpieczeństwo swoich pieniędzy. Wiele osób ma na przykład napisane na kartach płatniczych kody PIN. Są osoby, które odczytują kody PIN z karteczek trzymanych przy kartach płatniczych. Nie dbają ani o karty, ani o swoje bezpieczeństwo. Jak więc należy się zachowywać, by bezpiecznie wypłacić gotówkę z bankomatu?

Jeżeli ktoś nie potrafi zapamiętać kodu PIN, należy go zapisać (ale nie na karcie płatniczej!) i dyskretnie odczytywać. Ot, można w jakiś sposób zakodować PIN w telefonie w kontaktach, z pomocą w zapamiętaniu może przyjść także mnemotechnika (choćby wymyślając zdanie, w którym liczba liter kolejnych słów odpowiada cyfrom kodu PIN). Kod PIN należy wpisywać z całą ostrożnością, nawet przysłaniając klawiaturę ręką, bowiem zdarza się, że przy bankomatach skimmerzy montują swoje kamery. Jeżeli wybieramy większą gotówkę, należy sprawdzić, czy nie jesteśmy obserwowani. Najlepiej, jeżeli będzie nam wtedy towarzyszył ktoś z rodziny. Po wypłaceniu pieniędzy dyskretnie schowajmy je do portfela lub torebki, którą też należy zabezpieczyć.

Nie należy wypłacać gotówki po zmroku, a jeżeli już – to w miejscach dobrze oświetlonych, zaludnionych i monitorowanych. Jeżeli mimo to zostaniemy napadnięci, należy natychmiast zawiadomić policję. Trzeba też jak najszybciej zablokować kartę, dzwoniąc na numer banku, w którym została wydana.

Aby w miarę bezpiecznie korzystać z bankomatów, można wyznaczyć miesięczne limity. Pamiętać należy, że obecnie istnieją karty zbliżeniowe, którymi można płacić w sklepach, nie podając kodu PIN. Istnieje wiele sposobów na w miarę bezpieczne wypłacanie gotówki z bankomatów. Ale tylko „w miarę bezpieczne” – sposobów bezpiecznych w 100 proc. niestety nie ma. Kluczem jest po prostu zdrowy rozsądek i wyobraźnia użytkownika karty.

Tomasz Słupczyński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam