Jak zainteresować dziecko oszczędzaniem?

2014-12-08 16:43:49

Nie ulega wątpliwości, że już od najmłodszych lat należy uczyć swoje dzieci oszczędzania. Jak zainteresować dziecko odkładaniem pieniędzy?

Największe autorytety finansowe od dziecka uczone były oszczędzania oraz szacunku dla pieniądza. Od najmłodszych lat uczyły się również zarabiania. W Polsce taki model wpajania dzieciom zainteresowań związanych z finansami, oszczędzaniem, a nawet zarabianiem dopiero wchodzi w życie. Dużym plusem są oferty bankowe przeznaczone specjalnie dla dzieci i młodzieży, na przykład konta bankowe.

Oferty tego rodzaju pojawiły się w bankach stosunkowo niedawno. Rodzice dopiero uczą się tej formy nauki wprowadzania dzieci w świat finansów. Zakładając konto dla dziecka, rodzic świadomie podejmuje decyzję, aby nauką ekonomii kształtować jego charakter, wpajać mu dobre nawyki oszczędzania pieniędzy.

Kieszonkowe, które rodzice dają swoim dzieciom do ręki, najczęściej szybko jest wydawane. Jeżeli rodzice założą konto bankowe dziecku i przeleją na nie pieniądze z miesięcznego kieszonkowego, dziecko już tak szybko ich nie wyda. Konieczne staje się pójść do bankomatu, by wybrać pieniądze, a na to trzeba czasu. Młody człowiek, zanim wyda swoje kieszonkowe, dwa razy się zastanowi, czy się to mu opłaca. Poza tym rodzice, mając dostęp do konta bankowego dziecka, mogą stale kontrolować jego wydatki. Banki, aby przyciągnąć klienta, stosują różne promocje, takie jak jak na przykład dopisywanie odsetek za dobrą naukę w szkole.

Nie ma określonej granicy wieku dziecka, od której należy rozpocząć nauczanie go oszczędzania. Dzieci najwięcej uczą się od rodziców, bacznie ich obserwując. Jeżeli rodzice chcą nauczyć dziecko oszczędzania, powinni dawać mu przykład. Oczywiście, samo założenie konta bankowego dziecku nie oznacza, że nagle zacznie ono oszczędzać. Na to trzeba czasu. Założenie konta bankowego nie wystarczy, bowiem świadomość oszczędzania u dziecka musi być budowana również poprzez wpajanie mu dobrych nawyków oszczędnościowych na własnym przykładzie. Dzieciom należy stale powtarzać, że pieniądze nie spadają z nieba, że ciężko trzeba na nie zapracować i dlatego należy je również rozsądnie wydawać.

Nauka nie pójdzie na marne, jeżeli rodzice będą zwracać uwagę na to, jak dziecko reaguje na ich nauki i polecenia. Jeżeli założą dziecku konto w banku, to powinni kontrolować jego wydatki. Poza tym konto bankowe jest przydatne podczas wyjazdów dziecka na obozy czy wycieczki szkolne. Rodzice nie muszą mu dawać pieniędzy do ręki, a w każdej chwili mogą zasilić konto dodatkową gotówką.

Tomasz Słupczyński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam