Czy 5-letni samochód można wziąć w leasing?

2015-02-28 19:22:36

W leasing można brać nie tylko samochody nowe, ale i używane. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wziąć w leasing również 5-letnie auto. Czy to będzie opłacalne?

Firmy leasingowe bardzo chętnie oddają w leasing samochody używane. Jedyną zaletą takiej oferty jest jednak niższa cena pojazdu. Leasingobiorca tak naprawdę nie wie, ani w jakim stanie technicznym jest auto używane, ani jaka będzie jego późniejsza sprawność. Leasing samochodu używanego to loteria. Czy warto ryzykować, nawet jeżeli jest to auto stosunkowo niedługo używane, np. przez okres 5 lat?

Sprawdź też: Wszystko o kupowaniu aut poleasingowych

Cena auta z drugiej ręki jest niższa, ale to wcale nie oznacza, że czynsz również będzie niższy. Trzeba wiedzieć, że do czynszu wliczane są wszystkie koszty związane z użytkowaniem auta, a więc przeglądy techniczne, ewentualne naprawy czy ubezpieczenia. Przy leasingu nowych samochodów koszty tego typu ponosi producent w ramach gwarancji. Tymczasem za samochód, którego gwarancja już nie obejmuje, płaci leasingobiorca.

Ważne są również odliczenia podatku VAT. Przy leasingu nowych aut z fakturą na 23 proc. VAT nie ma żadnego problemu z odpisaniem tego podatku przy zakupie samochodu, a przy leasingu – wliczenia VAT-u w koszty uzyskania przychodu.

Każdy nowy samochód sprzedawany jest właśnie na fakturę z pełnym podatkiem VAT. Samochody używane sprzedawane są na faktury VAT marża, co oznacza, że leasingobiorca nie będzie mógł ani odpisać tego od podatku, ani wliczyć w koszt uzyskania przychodu. Jedyną możliwością jest leasing finansowy, ale niekoniecznie jest to leasing korzystny dla przedsiębiorcy.

Sprawdź też: Ile kosztuje leasing?

Należy jeszcze raz podkreślić, że jeżeli ktoś decyduje się na takie rozwiązanie, to tylko z fakturą pełnego VAT 23 proc., wówczas można sięgnąć po leasing operacyjny. Faktura VAT marża dotyczy jedynie leasingu finansowego. Decydując się na leasing auta używanego, należy przede wszystkim brać pod uwagę koszty. Prócz oczywistych, typu opłata wstępna, koszty związane z zakupem ubezpieczenia, eksploatacji auta czy też przeglądów technicznych oraz napraw, ważny jest również wkład własny. Przy leasingu aut używanych może on sięgnąć nawet 10 proc.

Reasumując – decydując się na leasing 5-letniego samochodu, który oczywiście jest możliwy, trzeba liczyć się nie tylko z kosztami, ale także z faktem, że najczęściej okres takiego leasingu będzie nie wyższy niż 3 lata, w niektórych przypadkach 4 lata.

Marzena Kazbieruk